01.09.2020 | 368 оздравени од Ковид 19, нови 115, починат 1 пациент

По вчерашниот двоцифрен број на заболени од ковид -19, денеска Министерството за здрваство повторно регистрира трицифрен број на заболени. Во изминатите 24 часа евидентирани се нови 115 случаи од кои најголем дел се во Скопје (34) по што следуваат Прилеп со 15, Штип со 14, Струга со 13 и Куманово со 10 нови случаи. Во останатите градови бројот на новозаболени е едноцифрен.

Направени се 1 665 тестирања, а Институтот за јавно здравје регистрира 368 оздравени пациенти. Починат е еден пациент од Гостивар на 76-годишна возраст во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 14 455,  бројката на оздравени пациенти е 11 525, а на починати 604.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s