Тамара Тодевска ја истетовира строфата од химната што заборави да ја испее (фото)

View this post on Instagram

Ветено, сторено ❤🇲🇰

A post shared by Tamara Todevska (@tamaratodevska) on

По низата критики кои ги доби за заборавениот дел од македонската химна, Тамара гордо ја истетовира строфата што не ја испеа – храбар потег!

Минатата година Тамара Тодевска се соочи со низа критики откако на Денот на независноста на САД, пеејќи ја македонската химна, го пропушти делот во кој се споменуваат Гоце Делчев, Питу Гули, Даме Груев и Јане Сандански.

Иако таа редеше низа успеси, меѓу кои и врвниот настап и успех на Евровизија, сепак многумина останаа огорчени од овој чин, од кој сите беа длабоко навредени.

Пејачката на неколку наврати објасни дека грешката била ненамерна и му се извини јавно на македонскиот народ, а откако неодамна вети дека ќе ја истетовира оваа строфа од химната, таа си го исполни ветувањето, со капка надеж дека можеби горчливите зборови упатени кон неа овојпат ќе бидат задржани.

Таа во неодамнешно интервју за Бекстејџ, изјави дека ја боли тоа што луѓето не ѝ верувале дека грешката била ненамерна, а се надева дека тоа еден ден ќе избледи и ќе престанат да ја мразат, бидејќи таа е свесна дека има доволно добро направено за својата земја.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s