(Видео) МАКЕДОНИЈА НА ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО: Пандев го оствари сонот на генерацијата!

Македонската фудбалска репрезентација го оствари најголемиот успех во историјата и за првпат ќе игра завршен турнир на Европско првенство. Во финалниот натпревар од Лига Д на Лигата на нации, попладнево во Тбилиси ја совлада Грузија со 0-1 (0-0) и со гол на легендарниот капитен Горан Пандев ја израдува нацијата. 

По само десет минути во второто полувреме Елмас, Пандев и Адеми ја измешаа грузиската одбрана и капитенот го матира Лориа за предност од 0-1.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s