Приведен вевчанецот кој преку видео порака се закани дека ќе ги убие Пендаровски и Заев

Полицијата го уапси четириесет и петгодишниот жител на Вевчани кој се закануваше со убиство на премиерот Зоран Заев и на Претседателот Стево Пендаровски.

Видео со вознемирувачка содржина од лице кое упатува навреди и закани кон високи претставници на македонскиот врв осамна на социјалните мрежи. На видеото одредено лице кое се претставува како господин Поповски во алкохолизирана состојба јавно се заканува со убиствo на премиерот Зоран Заев, претседателот Стево Пендаровски и на останати високи владини претставници.

Откако видеото наиде на бурни реакции од страна на јавноста експресно интервенираше и полицијата. Од МВР утринава соопштија дека лицето е пронајдено и приведено за ширење на расистички материјал и за загрозување на сигурноста.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s