Шеќеринска во Словенија дочекана како голем светски државник со сите државни почести

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска престојува во еднодневна официјалната посета на Република Словенија каде беше пречекана со највисоки почести од страна на нејзиниот домаќин, словенечкиот министер за одбрана Матеј Тонин.

Двајцата министри, соопштија од МО, имале тет-а-тет средба која потоа продолжила со средба на двете делегации, на која станало збор за билатералната соработка во одбраната по членството на нашата земја во НАТО и регионалните иницијативи во безбедноста.

Во попладневниот дел од посетатата Шекеринска имаше средба со претседателот на Словенија Борут Пахор
На средбата во Љубљана со претседателот Борут Пахор ги потврдивме традиционално пријателските односи меѓу двете земји. Претстојното словенечко претседателство со ЕУ е добар сигнал за регионот и шанса за нов самит ЕУ-Западен Балкан.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s