(ВИДЕО) Гранде Пандев стана вечен: Прв историски гол за Македонија на ЕП

Македонската фудбалска репрезентација во средината на првото полувреме израмни против Австрија (1-1), а стрелец беше најдобриот македонски фудбалер Горан Пандев.

По една конфузија во одбраната на Австрија и лоша реакција на голманот, топката заврши до Пандев и тој успеа да ја стресе противничката мрежа, за прв историски гол на Македонија.

Со овој погодок, Пандев стана вториот највозрасен играч кој постигнал гол на едно Европско првенство со 37 години и 321 ден, зад Австриецот Ивица Вастиќ кој има реализирано на 38 години и 257 дена.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s