(Видео) Македонија не издржа до крајот, пораз од Австрија на првиот меч на ЕП

Македонската фудбалска репрезентација со пораз го започна своето деби на Европското првенство, а во овој меч подобра беше селекцијата на Австрија (3-1).

Иако нашите фудбалери играа добро, сепак, потклекнаа во самиот финиш, не успевајќи да останат непоразени на ова натпреварување.

Австрија поведе прва во мечот, преку погодокот на Лаинер во 18 минута, а Македонија израмни десетина минути подоцна со голот на Пандев.

На почетокот на второто полувреме, селекцијата на Македонија почна посериозно да се заканува кон голот на Австрија, но тоа значеше нови проблеми за нашите фудбалери, поради брзите контри на Австријците.

Македонија се држеше се до 78 минута, кога Грегорич беше брз во реакцијата, по одличниот центаршут на Давид Алаба. Се чини дека овој погодок ги пресече нозете на македонските фудбалери, кои примија уште еден погодок пред самиот финиш. Овојпат стрелец беше Марко Арнаутович.

Следниот натпревар македонскиот национален тим го игра со селекцијата на Украина, во четврток со почеток од 15 часот.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s