Историски успех – Дејан Георгиевски освои сребро во Токио

Русинот Владислав Ларин беше подобар од македонскиот шампион во финалето во теквондо

Македонија го постигна својот најголем спортски успех на една Олимпијада откако Дејан Георгиевски освои сребро во Токио во теквондо. Георгиевски во финалето беше поразен од Русинот Владислав Ларин.

Во првата рунда губеше со 2:0, во втората Русинот зголеми на 9:7, за на крајот резултатот да биде 15:9. Вомтекот на целиот меч Ларин беше подобар, а можеби дел од причините за поразот на Георгиевски треба да се бараат и во импресионираноста дека настапува во олимписко финале.

Инаку една борба на теквондо трае три рунди по 2 минути.

Претходно денеска, Георгиевски ги победи Рафаел Алба од Куба, Сејду Губане од Брегот на Слоновата Коска и Дион Кјо Ин од Јужна Кореја.

Македонија како независна држава има само една бронза и тоа на Олимписките игри во Сиднеј во 2000 година. Бронзата тогаш ја освои Могамед Ибрагимов во борење.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s