Џафер ја преработи „Johnny B. Goode“

Мики Јовановски Џафер по подоолга пауза се јавува со нешто ново на македонската музичка сцена. Станува збор за преработката на хитот „Johnny B. Goode“ на пионерот на рокенрол-музиката Чак Бери. Во новата верзија песната се вика „Џоле бре Гол“ и е снимена на кавадаречки дијалект. За да биде поавтентичен текстот, на Мики му помогна кавадарчанецот Бубо Каров, па Џони Б. Гуд од Луизијана, стана Џоле бре Гол од Тиквешијата. Видеото е реализирано на неколку локации во Кавадарци и околината.

Промоцијата на спотот снимен за оваа нумера се случи во рамките на одбележувањето на Свети Трифун, на градскиот плоштад во Кавадарци.

Интересно е дека Мики е автор на идејата за спотот и режисер на видео приказната за „Џоле бре Гол“ , а освен што пее, тој ги свири и гитарите заедно со Ивица Јорданов. Главен лик во спотот е Божидар Јорданов, (15), кој сонува да стане ѕвезда, свирејќи на дрвено столче среде лозјата во Тиквешијата. И неговиот сон, со многу упорност, вежбање и малку среќа станува јаве.

Миксот и подготовката се на Пере Нокаут и на Пепи Ренџов, а снимањето беше во „НК студио Перевски“. Во снимањето учествуваа и Мичи и Дарко – Дореми.

Во спотот Иван Бејков свири бас, Михаил Парушев тапани, Петар Ренџов клавијатури, Мики Јовановски на гитара, како и Ивица Јорданов, кој ги отсвири и извонредните гитарски сола кога гитарата звучи како гајда што на песната ѝ дава македонски шмек.

Песната важи за најголема химна на рокенролот, па затоа не е случајно што кавер направи пионерот на македонскиот рокенрол Мики Јованоски Џафер.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s