(КАТАР 2022) Нова сензација, Јапонија со пресврт ја „тресна“ Германија! (Видео)

Фудбалската селекција на Јапонија приреди нова сензација на Светското првенство во Катар. Ако вчера Саудиска Арабија по пресврт славеше над големата Аргентина, денес Јапонците не се предадоа против моќната Германија и исто така пo примен гол се изборија за голема победа (1-2) на стартот од групата Е.

Илкај Гундоган во 33. минута од пенал погоди за водство на „панцерите“ од 1-0, резултат со кој се замина на одмор. Пред фудбалерите да заминат во соблекувалните Хаверц за момент ги израдува германските фанови, погодувајќи во 49. минута, но се активари ВАР и поради офсајд не беше признат голот на напаѓачот на Челзи.

Трпеливите Јапонци дури во 75. минута ја дочекаа својата шанса, откако Доан искористи еден отпадок и погоди за 1-1. Само осум минути подоцна Германците паднаа во очај. Итакура го исфрли во празно Асано, кој по одличниот прием излезе сам пред Нојер и со прекрасен удар од речиси мртов агол стрелаше за голема радост на „самураите“ и неверојатна победа на Јапонија (1-2).

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s