Таа е веќе хит на Тик Ток – дали ќе биде и евровизиска победничка?! (Видео)

Норвешка е една од оние земји во Европа каде музичкиот фестивал Евровизија се сфаќа прилично сериозно. Во саботата се одржа финалната вечер на националниот избор „Мелоди Гран При“, а победата ја однесе 20-годишната Алесандра Меле, која ќе ја претставува Норвешка на Евровизија со песната „Queen of Kings“. Песната е веќе хит на ТикТок.

Меле веднаш ги освои евровизиските фанови, кои велат дека Норвешка има голема веројатност да победи на годинашното издание на фестивалот. Моментално, Норвешка е на четвртото место на обложувалниците, пред неа се Финска, Шведска и Украина, која втора година по ред е главен фаворит за победа.

Алесандра Меле ќе настапи во првото полуфинале на Евровизија, кое ќе се одржи на 9 мај.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s