(Видео) Битката за титула пак е отворена: Сити 11. пат по ред го преслуша Арсенал!

Битката за титулата во Премиер лигата повторно е отворена! Манчестер Сити го доби заостанатото дерби со Арсенал (3-1) и така се израмни на врвот на табелата со лондонскиот премиерлигаш по 23 одиграни натпревари (Арсенал има меч помалку).

„Топџиите“ имаа комотна предност на табелата, но четирите кикса во последните шест кола го сторија своето. Тимот на Пеп Гвардиола ја стопи негативата и повторно е главен фаворит за титула ако се земе предвид распоредот на двете екипи. Бранителот на титулата го презеде лидерското место поради подобриот меѓусебен скор во моментов, а ова воедно беше единаесетта победа на Манчестер Сити во Премиер лигата над Арсенал.

Голот на Де Брујне за 0-1:

Голот на Сака за 1-1:

Голот на Грилиш за 1-2:

Голот на Халанд за 1-3:

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s