Претставник на Вселенската патријаршија во посета на Бигорскиот манастир

Големи и чудесни се делата на братољубието и заедничарењето во Господа и тие се радост за Црквата и оддишка за народот Божји. На едно такво благословено дело станавме сведоци и денес, кога во посета на нашата Свештена Обител допатува Високопреосвештениот Митрополит на Имврос и Тенес г. Кирил, почитуван архиереј на Вселенската Патријаршија. Всушност, светиот владика дојде во Бигорски како голем пријател на нашата Црква и претставник на Неговата Божествена Сесветост, Вселенскиот Патријарх г. г. Вартоломеј, носејќи ги неговите татковски поздрави и благослови за именденот на нашиот возљубен Старец.

Високопреосветениот Митрополит г. Кирил беше пречекан согласно древното манастирско правило за пречек на архиереј, со свечен пречек (иподохи) од страна на Старецот на Обителта, Епископот Антаниски г. Партениј, и целото братство.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s