ВИДЕО: Ливерпул со СЕДУМ гола му нанесе историски дебакл на Јунајтед!

Ливерпул вечерва го совлада Манчестер јунајтед со 7:0 во  натпреварот од 26. коло на Премиер лигата. 

Средбата се одржа на „Енфилд“, а по два гола постигнаа Мохамед Салах, Дарвин Нуњез и Коди Гакпо, еднаш погоди Роберто Фирмино.

Салах стана најдобар стрелец на Ливерпул во англиската Премиер лига. Сега Египќанецот има 129 гола, еден повеќе од Роби Фаулер.

Ливерпул се искачи на петтото место на табелата во Премиер лигата со 42 бода, додека Манчестер јунајтед е трет со 49 бодови.

Поразот 0:7 од Ливерпул е најголемиот пораз на Манчестер јунајтед во последните 92 години и најлошиот резултат на клубот во историјата на Премиер лигата

Воедно, 0:7 е повторување на најлошиот резултат на Манчестер јунајтед во целата историја на клубот. Клубот три пати загубил со 7:0. Од Блекбурн во 1926 година, Астон Вила во 1930 година и Вулверхемптон во 1931 година.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s