(Видео) Лига на шампиони, Реал и Сити ремизираа, патникот во финалето ќе се решава во Манчестер

Во едно комплетно контрастни две полувремиња, Реал Мадрид и Манчестер Сити одиграа без победник во првото полуфинале во Лигата на шампионите, што значи дека сите работи остануваат отворени за реваншот на „Итихад“ кој се игра наредната среда.

Манчестер Сити беше доминантен тим во првото полувреме и имаше шест закани кон голот на Тибо Куртоа, но сепак Реал Мадрид беше оној кој ја затресе мрежата и кој поведе со 1:0.

Винисиус Жуниор постигна фантастичен гол за водство од 1:0 во 36-та минута, погодок кој пристигна по една одлична транзиција по левата страна по комбинација на Модриќ и Камавинга.

Реал имаше супер резултат на полувреме со оглед дефанзивата која ја имаше, но кога изгледаше најдобро на теренот во вториот дел, на сцена стапи Кевин Де Брујне.

Голот за 1:1 пристигна во 67-та минута, а до крајот, Реал беше тој кој посакуваше втор гол и имаше два одлични обиди преку Бензема и Чуамени. Во двата наврати на висина на задачата беше Едерсон, а со тоа го видовме првото реми во меѓусебните дуели меѓу Карло Анчелоти и Пеп Гвардиола.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s