(Видео) Новите лесни оклопни возила JLTV Oshkosh, наменети за АРМ, пристигнаа во штипската касарна

Воен конвој со нови возила за македонската Армија е пристигнат во Македонија. Новите лесни оклопни возила JLTV Oshkosh, наменети за Армијата, пристигнаа во штипската касарна. Забрзано ја модернизираме Армијата со…

(Видео) Фондација Заев | УСПЕШНИ ПРИКАЗНИ (епизода 1): Асс. Д-р. Наталија Цоклеска Шунтов, детски хирург

Серијалот на “Успешни приказни” е моќна порака до сиот македонски народ и до сите граѓани, посебно до младите луѓе дека може да се биде успешен и во нашата држава. Овде…

Голема воена вежба на Криволак, пешадија, окопни возила, артилерија, хеликоптери, но и експериментални автономни борбени возила

Напад и ослободување на објект заземен од непријателски сили беше дел од сценариото на денешната показна вежба на Армискиот полигон Криволак што се одржа во рамките на меѓународната вежба „Брз…

Биогасна електрана произведува електрична енергија од отпадот од фармите во источна Македонија

ФЕРОИНВЕСТ/ЦЕНТРАЛИНВЕСТ ИЗГРАДИ БИОГАСНА ЕЛЕКТРАНА Холдингот Фероинвест/Централинвест во сопственост на Кочо Анѓушев изгради биогасна електрана, како дел од својата групација на електрани од обновливи извори. Сега во своја сопственост има мали…

Рекорд: Просечната плата скокна на речиси 35.000 денари

Просечната исплатена нето плата по вработен во Република Северна Македонија според официјалните податоци на Државниот Завод за Статистика за месец март 2023 година, објавени денес, е рекордни 34.925 денари. Индексот…

Во Кичево ќе се произведуваат делови за електрични батерии за автомобили – потпишан договор за инвестиција во вредност од 40 милиони евра

Следната година ќе почне производство на електрични батерии за автомобили во Технолошко-индустриската развојна зона (ТИРЗ) во Кичево. Белгиската компанија „Авеста батери енд енерџи инженеринг“ (АБЕЕ) ќе гради фабрика за производство…

Винариите успешно ги презентираат македонските вина на саемот Bellavita во Чикаго

Бовин, Тиквеш, Стоби, Камник, Сопот, Венец и Езимит успешно ги презентираат Wines of Macedonia на саемот Bellavita во Чикаго. Бројните посетители имаат одлични коментари за нашето вино. Министерот Николовски се…

Македонија за прв пат има свој национален штанд на саем во Америка, единствени од Европа, заедно со Италија и Шпанија

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски ќе ја предводи македонската делегација која за прв пат учествува на реномираниот меѓународен саем „Bellavita“ во Чикаго, соопштија од МЗПВ. Како што наведоа Северна…

Пристигна вториот контигент на американските нови оклопни возила за македонската армија

Министерката Петровска на денешниот брифинг за новинари информираше дека на пристаниште во Грција пристигна втората пратка од 26 лесни оклопни возила JLTV Oshkosh, наменети за Армијата на Република Северна Македонија.…

Започна изградбата на системот за наводнување Колибари вреден 110 милиони денари

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски заедно со заменик министерката, Вјолца Бериша, државниот секретар Реџаил Исмаили, директорот на Управата за водостопанство Исни Јакупи и градоаначлникот на општина Кичево,…

(Видео) 180 холандски туристи утринава со првиот лет од Холандија пристигнаа на охридскиот аеродром „Свети Апостол Павле“

180 холандски туристи утринава со првиот лет од Холандија пристигнаа на охридскиот аеродром „Свети Апостол Павле“ Гостите од Амстердам ќе бидат на седумдневен одмор во Охрид. https://www.facebook.com/24vesti.mk/videos/2118066415239319/

Владата одлучи: Налепници со НМК, наместо нови регистарски таблички

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница ја разгледа и усвои и Информацијата во врска со потребата од ставање налепници со „НМК“ ознака на регистарските таблици, предложена од Министерството…

(ФОТО) Амра победи, животот допрва доаѓа – Филипче со фејсбук објава

Поранешниот министерот за здравство Филипче преку Фејсбук објави за успешната приказна за спасувањето на животот на шестмесечната Амра - "Амра е шестмесечно бебе која издвои победа во важна животна битка.…

(Видео) Машините на терен, подготвителните градежни работи на Коридорот 10д продолжуваат, се подготвува изградбата на модерниот автопат Прилеп – Битола

Продолжуваат подготвителните градежни работи на Коридорот 10д на автопатската делница Прилеп-Битола, како дел од активностите за изградба на овој коридор чиј почеток на реализација беше означен вчера во Прилеп. Согласно…

Поставен камен-темелник на автопатската делница Прилеп-Битола, дел од коридорот 10-д

Претседателот на Владата Димитар Ковачевски, денеска во Прилеп, присуствуваше и се обрати на настан по повод означување на почетокот на реализацијата на автопатската делница Прилеп-Битола, како дел од активностите за…

„Магна мехатроникс“ започна со изградба на нова фабрика во Штип

Со фрлање лопата земја денеска во Штип симболично беше означен почетокот на градежните работи за инвестицискиот проект на компанијата „Магна мехатроникс“ во Технолошко индустриската развојна зона – Штип. Инвестицијата е…

Во координирана акција на македонската и грчката полиција, во Солун запленети се 105 кг. кокаин спакувани во банани

Сузбиена меѓународна организирана криминална група, спречен шверц на 105 килограми кокаин во Грција, организиран од македонски државјани На 08 и 09.05.2023 година од страна на Единицата за недозволена трговија со…

Одлука на Влада, сите вработени во јавните здравствени установи ќе добијат повисоки плати од 2000 до 3000 денари

Владата на Република Северна Македонија ја разгледа и усвои Информацијата за давање овластување на министерот за здравство, за потпишување Анекс за изменување и дополнување на Колективниот договор за здравствената дејност…

(Видео) Американскиот државен секретар Ентони Блинкен …ИМАМЕ СИЛНО ПАРТНЕРСТВО СО МАКЕДОНИЈА, НЕВЕРОЈАТНО ЦЕНЕТ СОЈУЗНИК ВО НАТО…

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен ...ИМАМЕ СИЛНО ПАРТНЕРСТВО СО МАКЕДОНИЈА, НЕВЕРОЈАТНО ЦЕНЕТ СОЈУЗНИК ВО НАТО... https://www.facebook.com/makstar2017new/videos/207784565395374/ Имав чест и задоволство да се сретнам со американскиот државен секретар, Ентони Блинкен од…

Македонија и САД потпишаа Меморандум за разбирање за создавање стратешко партнерство за борба против дезинформации

Македонија и САД потпишаа Меморандум за создавање стратешко партнерство за борба против дезинформации. Денеска, го потврдуваме нашето силно партнерство со САД. Со почитуваниот Џејмс Рубин, специјалниот претставник и координатор на…

Десетина компании од преработувачката индустрија ќе ја претставуваат Македонија на еден од најпрестижните саеми за храна и пијалоци #TuttoFood2023, во Милано

Десетина македонски компании од преработувачката индустрија во наредните четири денови ќе ја претставуваат нашата земја на еден од најпрестижните меѓународни саеми за храна и пијалоци #TuttoFood2023, кој се одржува во…

(Видео) Илјадници граѓани на улиците во Струга, за прв пат владика на Вселенската патријаршија дел од струшката литија

Масовна посетеност на струшката литија. Голем број верници од земјава и странство излегоа да им одадат почит на моштите на Свети великомаченик Георгиј Победоносец и чудотворната икона на Пресвета Богородица…

Со скок од 19 места, Македонија е најдобро рангирана во регионот по слобода на медиумите, објави „Репортери без граници“

Рангирањето на земјите според слободата на медиумите во 2023 година покажува дека земјава, со заземање на 38. позиција од вкупно 180, е лидер по слободни медиуми во однос на земјите…

(Видео) Јован Деспотовски …ВО МАКЕДОНИЈА ЌЕ СЕ ПРОИЗВЕДУВААТ 200 РАЗЛИЧНИ ДЕЛОВИ ЗА МОБИЛНИ ТЕЛЕФОНИ…

Јован Деспотовски ...ВО ТАЈВАНСКАТА КОМПАНИЈА "ЈАГЕО" ВО МАКЕДОНИЈА ЌЕ СЕ ПРОИЗВЕДУВААТ 200 РАЗЛИЧНИ ДЕЛОВИ ЗА МОБИЛНИ ТЕЛЕФОНИ... https://www.facebook.com/makstar2017new/videos/100877679672210/

Ердоган им додели медал на македонските спасувачи кои им помагаа на настраданите во земјотресот

Претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган денеска им додели медал на македонските спасувачи кои учествуваа во потрагата и спасувањето на настраданите од катастрофалниот земјотрес што се случи на почетокот на…

Тајвански „Јагео“ влегува во земјава, најголема гринфилд инвестиција од осамостојувањето

https://youtu.be/FTUzd460nu0 Тајванската компанија „Јагео“ и официјално влегува во Северна Македонија. Денеска во Тајван беше потпишан договор за инвестиција вредна 205 милиони евра која треба да отвори околу 4 000 работни…

Денеска се расчистуваше снегот што наврна претходните неколку дена на регионалниот пат Маврово – Галичник

По налог на ЈП Македонијапат и ЈП за државни патишта денеска се расчистуваше снегот што наврна претходните неколку дена на регионалниот пат Маврово - Галичник https://www.facebook.com/mzgalichnik/posts/pfbid0WZQNtTbwFbnTtGHbQo6MAp7gWCbvz6BN5Q4GksJ8NaAq9cePcehXiUr2TTrTJ5Qyl

Владата ја лансираше АДА, првиот дигитален асистент базиран на вештачка интелигенција

Во Македонија пристигна АДА, првиот дигитален асистент базиран на вештачка интелигенција, преку кој компаниите ќе можат да добиваат целосни информации за потенцијално инвестирање во земјава. АДА, кој е креиран од…

Историски ден за Македонија, свечено поставен камен-темелник на Коридорот 8

Изградбата на Коридорот 8 е од огромно значење за нашата држава. Овој автопат не само што ја подобрува патната инфраструктура, туку создава и нови можности за инвестиции и соработка и…

Со највисоки државни и воени почести во Белград, премиерот Ковачевски беше пречекан од премиерката на Република Србија, Ана Брнабиќ

Со највисоки државни и воени почести во Белград, премиерот Ковачевски беше пречекан од премиерката на Република Србија, Ана Брнабиќ, по што следеше тет-а-тет средба. Во фокусот на разговорите се севкупните…

(ФОТО) Падна снег во охридска Куратица

Снег падна вечерва во охридското село Куратица, кое се наоѓа на околу 1.100м надморска височина. https://www.facebook.com/kuratica/posts/pfbid06dzP34f4TU7g9r3fopA9G3W1tpZLbp5zpEM1dJCmboFaxmFVRLjJoPjmKdJUJpXdl Врнежи на снег можат да се забележат и на други повисоки точки низ Македонија,…

(Канал 5) Македонија ќе и донира на Украина 12 хеликоптери Ми-24, се чека на владината одлука

Македонија со нов пакет воена помош за Украина... по тенковите и авионите и 12 хеликоптери „Ми-24“ наскоро ќе се најдат на украинските боишта. Анализата на Генралштабот е веќе завршена, потврдија…

ВИДЕО: Миовски ги реши Фарските Острови, Македонија со „два од два“ во март

Фудбалската репрезентација на Македонија го заврши мартовскиот термин со две победи на две средби. По триумфот над Малта во квалификациите за ЕП 2024 (2-1), избраниците на Благоја Милевски тешко, но…

(ВИДЕО) На скопскиот аеродром запленети над 43 килограми златен накит вреден2,3 милиони евра

Лице со српска патна исправа, кое пристигнало со редовниот вечерен лет од Истанбул, е упатено на детален претрес и преглед на багажот. Притоа, во неговиот куфер и рачниот багаж е…

Следниот месец пензиите ќе бидат зголемени за 8,4%

Министерството за труд и социјална политика известува дека согласно одлуката на Владата на Република Северна Македонија од март 2022 година за новата методологија за усогласување на пензиите со мартовската исплата…

ВИДЕО | Претседателот Пендаровски се сретна со вселенскиот патријарх Вартоломеј

Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска во Истанбул остварил средба со Неговата Сесветост г.г. Вартоломеј Први, Архиепископ Константинополски на Нов Рим и Вселенски патријарх. На средбата претседателот Пендаровски искажа благодарност…

Потпишан договорот со „Бехтел и Енка“, за 5 години ќе се изградат 110 км автопатишта

Нареден месец ќе „заиграат“ багерите на Бехтел и Енка.. Владата стави потпис на договорот со американско - турскиот конзорциум кој ќе ги гради автопатите на коридорите 8 и 10Д. Во…

Хрватска му врачи специјално признание на Влатко Стефановски

Четврто доделување на наградите TOP.HR MUSIC AWARDSA во Загреб ги собра најголемите ѕвезди од регионот на едно место. На оваа забавна манифестација во организација на Хрватското дискографско здружение и телевизијата…

(Видео) 45 семејства од социјално ранливи категории од Гостивар добија стан од државата

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски денеска во Гостивар во присуство на министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, градоначалникот, Арбен Таравари и директорот на Акционерското друштво…

Германската компанија „Гересхајмер“ отвара втора фабрика во ТИРЗ Скопје, нови 180 вработувања

Германската компанија „Гересхајмер“ почнува втора инвестиција во технолошко-индустриската развојна зона 2 во Скопје. Станува збор за изградба на втора фабрика за специјализирани производи од медицинско стакло и шприцеви за вакцини.…

Министерката Петровска на средба со украинскиот министер за одбрана: Украина ја има нашата поддршка за одбрана на својата сувереност и независност

Изразуваме почит и поддршка кон украинскиот народ, за храброста, истрајноста и решителноста да ја одбрани сопствената територија, изјави министерката за одбрана Славјанка Петровска на денешната прес-конференција по средбата со нејзиниот…

(Фото и Видео) Министерката Петровска пристигна во Украина, се сретне со претставници на украинските власти

Министерката за одбрана Славјанка Петровска утрово пристигна во посета на Украина, во знак на поддршка на украинското лидерство и украинските граѓани во борбата за одбрана на својата земја и зачувување…

Силен раст на просечната плата – Достигна 34.364 денари

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во декември 2022 година, во однос на декември 2021 година, изнесува 114.8. Ваквото зголемување се…

Расте интересот за возилата на БРАКО во САД – Нова испорака на 7 возила за градска хигиена во Калифорнија

Седум возила за одржување на хигиена во урбани средини кои се произведуваат во фабриката на БРАКО во Велес, беа испорачани кон клиентите во Калифорнија во САД. Со пратката, која се…

(Известување) Галичник е достапен за автомобили, патот е расчистен од снег, задолжително е поседувањето на зимска опрема

Галичник е достапен за автомобили, патот е расчистен од снег. Задолжително е поседувањето на зимска опрема. https://www.facebook.com/mzgalichnik/posts/pfbid02wGknGTxwhXJPZEs8eaLvowqS1dpNGwdyq35HBsJMtEQxguMPRJkbkkU39584mtQyl

(Фото и видео) Волково ја доби првата современа градинка – „Сонце“ има кружна форма и капацитет за 150 деца, изградбата чинеше

Волково денеска ја доби првата детска градинка. Со изградбата на „Сонце“ е решен повеќедецениски проблем за граѓаните од тој дел на главниот град и околните населени места, а за најмладите…

(Фото) Премиерот Ковачевски и амбасадорката на САД закроија лозје во кавадаречко

Амабсадорката на САД во Северна Македонија, Анџела Агелер, во Кавадарци учествуваше на манифeстацијата за закројување на виновите насади во чест на празникот Свети Трифун. Во присуство на премиерот Димитар Ковачевски,…

(Видео) Замина првиот контингент хуманитарна помош од македонскиот Црвен крст за Турција

За погодените од земјотресите да се донира достоинствено, нова облека, нова постелнина, храна со декларации, порачуваат од македонскиот Црвен крст од каде денеска испратија прв контингетн хуманитарна помош кон Турција.…

Претседателот Пендаровски објави фото од припадниците на АРМ кои заедно со турски тимови го спасија малиот Сулејман

Ова се припадниците на нашата Армија кои заедно со турските тимови го спасија малиот Сулејман од рушевините по силните земјотреси во Турција. Честитки! #солидарност#Турција https://www.facebook.com/SPendarovski/posts/pfbid0tMFxi2kykGwpV5UbodDjpQyzEwgyuauQsBR3kM9jzMdR4iJ7hkJ78y4zNPdDK8Hzl?cft[0]=AZXVXdS7Lq05Ro80g2VZnP_P_HWogsnl2VEocfsw2GBSMVFE7y6FUAtqgK82pYNLi2XCcDSsTeI8iviqgYgCzky5RNf--775WeZzbFSVRsn5F1_ZfIJSUGaJjTuGbI9R_bskUdWnVH3UMI_SYD-WN--KqC_b9_RBJDxnmyOmX1QzIOEyfakGfQ_9SCmicM3ccPg&tn=%2CO%2CP-R

(Галерија) Возилата на БРАКО за одржување хигиена во урбани средини се претставуваат на саем во Калифорнија

Возилата на БРАКО на саем во Калифорнија Возилата на БРАКО за одржување хигиена во урбани средини се претставуваат на саем во Калифорнија во рамките на Конференцијата за градски управи, која…

ГАЛЕРИЈА: Министерството за одбрана и Армијата испратија шлепер со хуманитарна помош кон Турција

Согласно Владината одлука за хуманитарна помош во материјални средства за Република Турција, Министерството за одбрана и Армијата денеска испратија шлепер со хуманитарна помош која се состои од 5.000 ќебиња и…

(ВИДЕО) Војниците на АРМ помогнаа во спасувањето на 5 годишно дете од урнатините во Кахраманмараш

https://youtu.be/2WRb6Ik-6wY Убавата вест ја сподели Министерката за одбрана на својот фејсбук профил - "Армијата помогна во успешната акција да се спаси 5 годишно дете од урнатините во Кахраманмараш. Нашиот армиски…

DW Македонски – Тимот за спасување на АРМ започна со спасувачки операции во погодените подрачја во Турција

Тимот за спасување на АРМ започна со спасувачки операции во погодените подрачја во Турција. Тим од 24 припадници на специјалните сили и двајца инструктори за кучињата-трагачи се во Карахкамраш каде…

Историска одлука на Владата, жените земјоделки добиваат платено отсуство за мајчинство

На денешната седница, Владата донесе историска одлука со која се усвои Предлог Програма за обезбедување на социјална сигурност за жените кои вршат земјоделска дејност. Со оваа програма, за прв пат се…

Владата ги утврди измените на Законот за игрите на среќа: Објектите мора да бидат 500 метри подалеку од училиштата

Со Предлог-законот се зголемуваат и надоместоците за издавање лиценци за игри на среќа Владата на денешната седница го утврди Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за игрите на среќа…

Одржана вонредна седница, Македонија испраќа помош, спасувачки тимови и армиски специјалци во Турција

Владата на Република Северна Македонија попладнево одржа вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Република Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата со големи човечки загуби, повредени граѓани,…

(Фотогалерија) Со промотивно ноќно скијање успешно започна новата скијачка сезона во Ски – центарот Нижеполе

Фотогалерија од почетокот на ски сезоната на Нижеполе Со промотивно ноќно скијање успешно започна новата скијачка сезона во Ски - центарот Нижеполе. Поминавме период на упорна работа за да создадеме…

Брако почна со производство на медицински паравани со нов дизајн

БРАКО почна да произведува медицински паравани со целосно нов дизајн.  Параваните се изработени за потреби на партнерите на БРАКО од индустријата за медицинска опрема „Станува збор за испорака на повеќе од 200 медицински…

Новинари и граѓани со честитки и пофалби до македонската полиција: Безбедноста на највисоко ниво, достоинството сочувано!

Бројни честитки и пофалби до МВР и македонската полиција на социјалните мрежи од страна на новинари и граѓани за вчерашното одбележување на 151 година од раѓањето на македонскиот револуционер Гоце…

Во јануари за скоро 30% e зголемено домашното производство на електрична енергија во споредба со истиот месец од минатата година

Во јануари за скоро 30% e зголемено домашното производство на електрична енергија во споредба со истиот месец од минатата година. Ако во минатото било вообичаено да се увезува електрична енергија…

АД ЕСМ ПОСТИГНА НАЈВИСОКО ДНЕВНО ПРОИЗВОДСТВО ВО ПОСЛЕДНИТЕ 10 ГОДИНИ

АД ЕСМ ПОСТИГНА НАЈВИСОКО ДНЕВНО ПРОИЗВОДСТВО ВО ПОСЛЕДНИТЕ 10 ГОДИНИ АД ЕСМ на 29.01.2023 преку капацитетите со кои располага произведе 21.229 MWh електрична енергија, што претставува највисоко дневно производство во…

Произведени 17.187 MWh електрична енергија, домаќинствата и дополнителните снабдувања се целосно задоволени со електрична енергија од капацитетите на ЕСМ

АД ЕСМ на 25.01.2023 година произведе 17.187 MWh електрична енергија, со што целосно со сопствена произведена енергија ги задоволи потребите на домаќинствата и малите потрошувачи, како и потребите за дополнителни…

(Видео сторија) Како е да се биде припадничка на елитните полициски и армиски единици

„360 степени“ доби пристап до дел од редовните обуки на единиците „Тигар“ и ЕБР во рамките на МВР и Ренџерскиот баталјон во рамките на АРСМ и ги постави прашањата –…

Старото училиште „Димитар Влахов” во село Љубојно, станува Центар за промоција на македонскиот јазик

"Особено сум горд што старото училиште „Димитар Влахов" во село Љубојно, кое го посетив денес, станува Центар за промоција на македонскиот јазик. Ова вековно огниште на употребата на македонскиот јазик,…

АД ЕСМ на 12.01.2023 година произведe 19.774 MWh, продаде и 330 MWh вишок електрична енергија

Ставени се во функција сите државни капацитети за производство на електрична енергија, што се случува првпат после 70 години истовремено да работат сите електрани на АД ЕСМ со максимален капацитет…

За прв пат во историјата, божиќното послание на Вселенскиот патријарх објавено и на македонски јазик

Вселенскиот патријарх Вартоломеј, денеска го објави Божиќното послание и, за прв пат во историјата, тоа беше објавено и на македонски јазик. Патријархот на македонски јазик им го честиташе и Божиќ…

БЛЕСНА КРИВА ПАЛАНКА ВО ИЛЈАДА БОИ: Градот постави Новогодишна елка, Божикен маркет и други украси

Градоначалникот на Крива Паланка, Сашо Митовски во објава на Фејсбук соопшти дека градот веќе го живее празничното расположение, особено откако блесна во илјада бои. -Блескава новогодишна атмосфера го осветли градот,…

УХНР со метео аларм – вечерва очекувајте снег во Полог и североисточните делови

Метео аларм: Во вечерните часови и во текот на ноќта повремени врнежи од снег во Полошкиот регион и во североисточните делови. https://www.facebook.com/UHMRMeteoService/posts/pfbid0aYCxpepvpCnZU9XjY26b5hMrDLfFfyyvhBTLuNvrBWGVkQqD4JZ82nCwuqpS1qqKl

Вклучен вториот котел во ТЕЦ Неготино, електраната произведува со полн капацитет

Вклучен е и вториот котел во ТЕЦ Неготино и термоелектраната во моментот работи со полн капацитет.  Вториот котел е синхронизиран на мрежа пред 42 часа, по сите протоколи на вклучување,…

Од денеска, СветотНаБиби во продажба низ Србија, Црна Гора и Босна и Херцеговина!

Од денеска, #СветотНаБиби во продажба низ Србија, Црна Гора и Босна и Херцеговина! Laguna „Светот на Биби“ е македонска продукција на цртани филмови, печатени едукативни изданија, училиштен прибор, облека и…

Владата на денешната седница одлучи да се одземе државјанството на Олександр Онишченко

Владата на денешната седница одлучи да се поништи одлуката за прием на Олександр Онишченко во државјанство на Република Северна Македонија. Како што посочува владината прес-служба, Владата ја донесе одлуката откако…

Македонија ќе и донира на Украина зимска опрема, ќебиња, џемпери, ветровки

Владата на денешната 106-та седница донесе одлука Министерството за одбрана на РСМ да донира зимска опрема на Министерството за одбрана на Украина. Имено, како што соопштија од владината прес-служба, зимската…

ТЕЦ ОСЛОМЕЈ ВКЛУЧЕН НА МРЕЖА, термоелектрана стара 42 години не спасува во зимските месеци

ТЕЦ Осломеј е вклучен на мрежа вчера во 17:52 часот и произведува електрична енергија во електро-енергетскиот систем. Термоелектраната ќе работи според планот за производство и потребите на конзумот.- Во ТЕЦ…

Центарот за македонски јазик официјално регистриран во Грција

Центарот за македонски јазик во Грција месецов и официјално е регистриран како невладина организација (НВО) од страна на судските власти во Грција. https://www.instagram.com/p/CljNtO6jVPl/ Барањето за регистрација на организацијата беше одобрено…

(Видео) Здружението на граѓани “Јосип Броз Тито“ од Кочани и годинава го прослави Денот на републиката

Фотографии со ликот на Тито, придружени со македонски знамиња, но и југословенски, како и песни во кои се опева борбата против фашистичкиот окупатор во Втората светска војна, денес можеше да…

Во Македонија е извршена првата трансплантација на црн дроб од починат донор

"Честитки до колегите од Клиниката за Дигестивна хирургија, КАРИЛ и Гастроентерохепатологија за историската прва трансплантација на црн дроб од починат донор. Со овој нов дострел на македонското здравство во транплантациит,…

Официјалниот трејлер за „Кајмак“. Новиот филм на Милчо Манчевски Од 17-ти ноември во кината низ цела Македонија

Премиерата на „Кајмак“ во режија на Милчо Манчевски ќе се случи во среда, 16 ноември, во Македонската филхармонија. Веќе од следниот ден, четврток, „Кајмак“ ќе почне истовремено да се прикажува…

Првиот национален саем за храна и пијалоци – “Вкуси ја традицијата” ќе се одржи во сабота (12.11.2022 година) во Градскиот парк во Скопје

Со големо задоволство го најавуваме Првиот национален саем за храна и пијалоци - "Вкуси ја традицијата" кој ќе се одржи во сабота (12.11.2022 година) во Градскиот парк во Скопје. 200…

Премиерот Ковачевски се сретна со новата американска амбасадорка, Анџела Прајс Агелер

Добредојде за новата амбасадорка на САД Анџела Прајс Агелер. Нашето стратешко партнерство продолжува да се развива, ние сме НАТО сојузници, а САД се наш голем пријател и партнер. Поддршката за…

(Видео) Премиерот ковачевски во посета нкомпанијата “Алпин Ком” Делчево, една од најголемите фирми во дрвопреработувачката индустрија

https://www.facebook.com/Dimitar.Kovachevski/posts/pfbid0N5YF1CHUwDaMM9vFXjU7nwP8xUgHxyubkBuFKYU47kRWc5tCDUWomji2TX2N39Sbl Инвестиции кои обезбедуваат енергетска независност се приоритет. Компанијата Алпин Ком која денес ја посетив е одличен пример за реализација на визијата за енергетска трансформација, и тоа во услови на…

Премиерот Ковачевски ја посети компанијата „Фротирка компани АД Делчево”“

Задоволство е да се видат домашни компании кои постојат и над 60 години на пазарот, како што е компанијата „Фротирка компани АД Делчево“. Оваа компанија своите производи ги извезува во…

Делчево трајно го решава деценискиот проблем со чиста вода за пиење, започна изградба на пречистителна станица

Денеска е важен ден за Делчево бидејќи се става крај на деценискиот проблем со чиста вода за пиење на граѓаните. Со изградбата на пречистителната станица, каде по современи стандарди и…

ВИДЕО | Македонскиот дизајнер Сатја Грабулоски креираше патики за Шекил О’Нил

Македонскиот дизајнер Сатја Грабулоски дизајнираше патики кои беа претставени во најпопуларната американска емисија за кошарка „Inside the NBA“. Грабулоски создаде пар уникатни патики посветени на водителот Ерни Џонсон и кошаркарските…