Денеска се расчистуваше снегот што наврна претходните неколку дена на регионалниот пат Маврово – Галичник

По налог на ЈП Македонијапат и ЈП за државни патишта денеска се расчистуваше снегот што наврна претходните неколку дена на регионалниот пат Маврово - Галичник https://www.facebook.com/mzgalichnik/posts/pfbid0WZQNtTbwFbnTtGHbQo6MAp7gWCbvz6BN5Q4GksJ8NaAq9cePcehXiUr2TTrTJ5Qyl

(Фото и видео) Снежна идила вечерва низ скијачките центри во Македонија

– Под влијание на изразена циклонска активност со центар над Медитеранот, во следните часови, како и во текот на претстојната ноќ врнежите во јужните и од југоисточните предели од Македонија…

(ФОТО) Падна снег во охридска Куратица

Снег падна вечерва во охридското село Куратица, кое се наоѓа на околу 1.100м надморска височина. https://www.facebook.com/kuratica/posts/pfbid06dzP34f4TU7g9r3fopA9G3W1tpZLbp5zpEM1dJCmboFaxmFVRLjJoPjmKdJUJpXdl Врнежи на снег можат да се забележат и на други повисоки точки низ Македонија,…

(ФОТО) НЕВООБИЧАЕНО СТУДЕНИОТ БРАН ГО ДОНЕСЕ ПРВИОТ СНЕГ ВО МАКЕДОНИЈА ЗА ОВАА СЕЗОНА – ПАДНА НА ПОПОВА ШАПКА

Невообичаено студениот бран кој ја зафати Македонија го донесе и првиот снег за оваа сезона. Во текот на изминатата ноќ паѓаше на Попова Шапка каде температурата се спушти до околу…

ЗОО Скопје првпат во своето постоење од 1926 година стана дом и на пингвини

„Заливот на пингвините“ и официјално отворен за посетители... Од денеска скопјани имаат причина плус да ја посетат зоолошката... 9 од пингвините пристигнаа од Италија, а шест од Москва. Егзотичните птици…

Снегот го отежнува сообраќајот, забрани за камиони на многу патни правци

Од Македонијапат известуваат дека од 18.50ч се воведува забрана за сообраќај за тешки товарни возила на патниот правец Битола – Ресен преку планинскиот превој Ѓавато.Од 18.30ч се воведува забрана за…

Фламинга долетаа на викенд во Преспанско Езеро

Пет розови фламинга се во посета на Преспанското Езеро. Птиците беа забележани во Езерани каде нискиот водостој им овозможува соодветни услови за одмор за време на миграцијата, соопштија од Македонското…

Џиновска санта мраз се приближува до Гренланд. Село со 170 жители – под опасност, да бидат поплавени

Неверојатна глетка. Џиновска санта мраз се приближува до Гренланд. Село со 170 жители - под опасност, да бидат поплавени. https://www.facebook.com/glasnaamerika/videos/10155990447363621/  

Снегот ги изненади Кинезите – во Пекинг снег не паднал во април во последните 30 години

Бројни туристи ја искористија приликата да уживаат во прошетка по Кинескиот ѕид, со прекрасна глетка пред себе - завеани планини и црешовите дрвја покрај Ѕидот под снежна наметка. https://www.facebook.com/dw.macedonian/videos/1828813027163937/

Македонија во мрак – видеа од нашата земја го обиколија светот

Големото одбележување на „Часот на планетата Земја“ во Македонија стана хит низ целиот свет! Видео инсерти и фотографии од масовната прослава во Скопје, но и од Охрид ги обиколија светските…

Снегот во Ирска донесе радост во зоолошката градина

Бурата Ема, која што ја зафати Ирска, донесе снег кој се очекува да биде најголем по 1982 година. https://twitter.com/IndoEnts/status/969953838378692608 Ладниот бран и врнежите од снег направија вистински пореметувања во земјата.…

Редок феномен во Црна Гора го привлече вниманието на медиумите – дрво низ кое тече вода

Во селото Диноша во Црна Гора се наоѓа дрво низ кое тече вода. Овој феномен најчесто е предивикан од обилни дождови, кои ги преплавуваат подводните извори, па дополнителен притисок ја…

ВИДЕО: Апокалиптично невреме во Истанбул, има и повредени

Силно невреме попладнево го погоди турскиот град Истанбул. Водата однела многу возила, а граѓаните останаа заглавени, враќајќи се накај дома во попладневниот сообраќаен шпиц. Летовите на Меѓународниот аеродром Ататурк се…

ВИДЕО: Кичевчани очи во очи со мечка!

Месецов на Илинска Планина, група кичевчани биле соочени со несекојдневно искуство. За време на нивната прошетка во природа се појавила кафеава мечка со која се нашле буквално очи во очи. https://www.youtube.com/watch?v=7uozPS6FpJU kicevcani…