(Видео) Новите лесни оклопни возила JLTV Oshkosh, наменети за АРМ, пристигнаа во штипската касарна

Воен конвој со нови возила за македонската Армија е пристигнат во Македонија. Новите лесни оклопни возила JLTV Oshkosh, наменети за Армијата, пристигнаа во штипската касарна. Забрзано ја модернизираме Армијата со…

Голема воена вежба на Криволак, пешадија, окопни возила, артилерија, хеликоптери, но и експериментални автономни борбени возила

Напад и ослободување на објект заземен од непријателски сили беше дел од сценариото на денешната показна вежба на Армискиот полигон Криволак што се одржа во рамките на меѓународната вежба „Брз…

Биогасна електрана произведува електрична енергија од отпадот од фармите во источна Македонија

ФЕРОИНВЕСТ/ЦЕНТРАЛИНВЕСТ ИЗГРАДИ БИОГАСНА ЕЛЕКТРАНА Холдингот Фероинвест/Централинвест во сопственост на Кочо Анѓушев изгради биогасна електрана, како дел од својата групација на електрани од обновливи извори. Сега во своја сопственост има мали…

Рекорд: Просечната плата скокна на речиси 35.000 денари

Просечната исплатена нето плата по вработен во Република Северна Македонија според официјалните податоци на Државниот Завод за Статистика за месец март 2023 година, објавени денес, е рекордни 34.925 денари. Индексот…

Во Кичево ќе се произведуваат делови за електрични батерии за автомобили – потпишан договор за инвестиција во вредност од 40 милиони евра

Следната година ќе почне производство на електрични батерии за автомобили во Технолошко-индустриската развојна зона (ТИРЗ) во Кичево. Белгиската компанија „Авеста батери енд енерџи инженеринг“ (АБЕЕ) ќе гради фабрика за производство…

Винариите успешно ги презентираат македонските вина на саемот Bellavita во Чикаго

Бовин, Тиквеш, Стоби, Камник, Сопот, Венец и Езимит успешно ги презентираат Wines of Macedonia на саемот Bellavita во Чикаго. Бројните посетители имаат одлични коментари за нашето вино. Министерот Николовски се…

(ВИДЕО) Приведени дилери на кокаин, амфетамин и марихуана, им помагал полицаец од Берово

На 20.5.2023 во утринските часови во координирана и заедничка акција на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи –…

Македонија за прв пат има свој национален штанд на саем во Америка, единствени од Европа, заедно со Италија и Шпанија

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски ќе ја предводи македонската делегација која за прв пат учествува на реномираниот меѓународен саем „Bellavita“ во Чикаго, соопштија од МЗПВ. Како што наведоа Северна…

Приведена припадничка на Армијата, барала 3.000 евра од кандидат за да биде примен

Во заедничко дејствување, припадниците на Службата за воена безбедност и разузнавање при Министерство за одбрана и Министерство за внатрешни работи, во координација со Јавното обвинителство вчера привеле припадничка на Армијата…

Пристигна вториот контигент на американските нови оклопни возила за македонската армија

Министерката Петровска на денешниот брифинг за новинари информираше дека на пристаниште во Грција пристигна втората пратка од 26 лесни оклопни возила JLTV Oshkosh, наменети за Армијата на Република Северна Македонија.…

Започна изградбата на системот за наводнување Колибари вреден 110 милиони денари

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски заедно со заменик министерката, Вјолца Бериша, државниот секретар Реџаил Исмаили, директорот на Управата за водостопанство Исни Јакупи и градоаначлникот на општина Кичево,…

(Видео) Претреси на 27 локации, приведени 15 лица, сузбиени три организирани криминални групи инволвирани во недозволена трговија со дрога и оружје

Претреси на 27 локации, приведени 15 лица, сузбиени три организирани криминални групи инволвирани во недозволена трговија со дрога и оружје https://youtu.be/rQKfUI6_gPU Денеска (17.05.2023) Одделот за сузбивање на организиран и сериозен…

Децата од градинките ќе добиваат по еден килограм свежо македонско овошје еднаш неделно

На вчерашната седница на Владата беше усвоена програмата за поттикнување на потрошувачката на свежо овошје за 2023 година. По тој повод, денеска министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски…

(Видео) 180 холандски туристи утринава со првиот лет од Холандија пристигнаа на охридскиот аеродром „Свети Апостол Павле“

180 холандски туристи утринава со првиот лет од Холандија пристигнаа на охридскиот аеродром „Свети Апостол Павле“ Гостите од Амстердам ќе бидат на седумдневен одмор во Охрид. https://www.facebook.com/24vesti.mk/videos/2118066415239319/

Владата одлучи: Налепници со НМК, наместо нови регистарски таблички

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница ја разгледа и усвои и Информацијата во врска со потребата од ставање налепници со „НМК“ ознака на регистарските таблици, предложена од Министерството…

Матурантите од Крива Паланка денеска ќе добијат по 3.000 денари од градоначалникот Митовски

Влогот во младите е влог во сигурна перспектива на општината и државата, велат од локаланта самоуправа на Крива Паланка.-Денес на сметките на сите матуранти од нашиот град, од СОУ “Ѓорче…

Резултати што прават разлика: 270 километри гасовод, прва домашна берза за струја и ТЕЦ Неготино во функција по 12 години пауза

Успешно ја менаџиравме енергетската криза со максимално мобилизирање на сопствените капацитети АД ЕСМ успешно се носеше со обврската да се справи со енергетската криза и зад нас имаме успешна грејна…

(Видео) Машините на терен, подготвителните градежни работи на Коридорот 10д продолжуваат, се подготвува изградбата на модерниот автопат Прилеп – Битола

Продолжуваат подготвителните градежни работи на Коридорот 10д на автопатската делница Прилеп-Битола, како дел од активностите за изградба на овој коридор чиј почеток на реализација беше означен вчера во Прилеп. Согласно…

Поставен камен-темелник на автопатската делница Прилеп-Битола, дел од коридорот 10-д

Претседателот на Владата Димитар Ковачевски, денеска во Прилеп, присуствуваше и се обрати на настан по повод означување на почетокот на реализацијата на автопатската делница Прилеп-Битола, како дел од активностите за…

„Магна мехатроникс“ започна со изградба на нова фабрика во Штип

Со фрлање лопата земја денеска во Штип симболично беше означен почетокот на градежните работи за инвестицискиот проект на компанијата „Магна мехатроникс“ во Технолошко индустриската развојна зона – Штип. Инвестицијата е…

Во координирана акција на македонската и грчката полиција, во Солун запленети се 105 кг. кокаин спакувани во банани

Сузбиена меѓународна организирана криминална група, спречен шверц на 105 килограми кокаин во Грција, организиран од македонски државјани На 08 и 09.05.2023 година од страна на Единицата за недозволена трговија со…

Одлука на Влада, сите вработени во јавните здравствени установи ќе добијат повисоки плати од 2000 до 3000 денари

Владата на Република Северна Македонија ја разгледа и усвои Информацијата за давање овластување на министерот за здравство, за потпишување Анекс за изменување и дополнување на Колективниот договор за здравствената дејност…

Премиерот се сретна со членови на Одборот на Директори на Обединетата македонска дијаспора (ОМД)

Премиерот на Фејсбук - Драго ми е што денеска се сретнав со членови на Одборот на Директори на Обединетата македонска дијаспора (ОМД). Нашата дијаспора има капацитет за голем придонес за…

Македонија и САД потпишаа Меморандум за разбирање за создавање стратешко партнерство за борба против дезинформации

Македонија и САД потпишаа Меморандум за создавање стратешко партнерство за борба против дезинформации. Денеска, го потврдуваме нашето силно партнерство со САД. Со почитуваниот Џејмс Рубин, специјалниот претставник и координатор на…

Десетина компании од преработувачката индустрија ќе ја претставуваат Македонија на еден од најпрестижните саеми за храна и пијалоци #TuttoFood2023, во Милано

Десетина македонски компании од преработувачката индустрија во наредните четири денови ќе ја претставуваат нашата земја на еден од најпрестижните меѓународни саеми за храна и пијалоци #TuttoFood2023, кој се одржува во…

Спасовски со гостинот претседателот на ИНТЕРПОЛ, генерал мајор Ахмед Насер Ел-Рајси, уживаа во прошетката низ Охрид

FB статус на министерот Оливер Спасовски: Со мојот драг гостин, претседателот на ИНТЕРПОЛ, генерал мајор Ахмед Насер Ел-Рајси, уживавме во прошетаката низ Балканскиот Ерусалим – нашиот убав Охрид, познат и…

(Видео) Илјадници граѓани на улиците во Струга, за прв пат владика на Вселенската патријаршија дел од струшката литија

Масовна посетеност на струшката литија. Голем број верници од земјава и странство излегоа да им одадат почит на моштите на Свети великомаченик Георгиј Победоносец и чудотворната икона на Пресвета Богородица…

Одбележан 7 Мај – Денот на македонската полиција со централна манифестација во Охрид

Одбележан 7 Мај – Денот на македонската полиција со централна манифестација во Охрид Денеска, (07.05.2023), во Охрид, на сцената на Долни Сарај, беше оддржана централната манифестација по повод 7 Мај…

(Фото) Претседателот Пендаровски со сопругата присиствуваа на крунисувањето на кралот Чарлс Трети

Искрени и срдечни честитки по повод крунисувањето на британскиот Крал Чарлс Трети и Кралицата Камила. Благодарност за честа и поканата да присуствуваме на оваа церемонија од историско значење во Вестминстерската…

(Галерија) Чарлс Трети и Камила денеска се крунисани за крал и кралица на Обединетото кралство

Чарлс Трети и Камила денеска се крунисани за крал и кралица на Обединетото кралство на традиционална церемонија во Вестминстерската опатија во Лондон во присуство на околу 2.200 луѓе, меѓу кои…

Претреси во гевгелиско, пронајдени поголемо количество оружје и муниција, приведени две лица

Денеска (04.05.2023), полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи – Единица за недозволена трговија со оружје, опасни материи и…

(Видео) Во голема полициска акција во Скопје запленети 150 кг наркотична дрога вредна 400.000 евра

На 02.05.2023 во заедничка координирана акција на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција - Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи, Специјалната антитерористичка единица Тигар и…

Ковачевски стана првиот македонски премиер кој зборувал пред Советот за безбедност во ООН

Пред 30 години бевме земја во која присуствуваа мировни мисии, денес сме земја-фактор на стабилност. Почестен сум што сум првиот премиер од Северна Македонија кој се обраќа пред Советот за…

Со скок од 19 места, Македонија е најдобро рангирана во регионот по слобода на медиумите, објави „Репортери без граници“

Рангирањето на земјите според слободата на медиумите во 2023 година покажува дека земјава, со заземање на 38. позиција од вкупно 180, е лидер по слободни медиуми во однос на земјите…

ДОАЃА КРАЈ НА ОГРОМНИТЕ КАМАТИ: СДСМ поднесе законски измени каматата да не биде поголема од долгот

Прес-конференција на координаторот на пратеничката група на СДСМ, Јован Митрески Почитувани граѓани, почитувани преставници на медиумите СДСМ и парламентарното мнозинство предложи законски измени со кои ограничуваме каматата да не може…

3000 денари месечно за млади до 23 години, Министерката Тренчевска ја посети компанијата Раде Кончар, каде го промовираше Законот за младински додаток.

3000 денари месечно за млади до 23 години кои работат во производство. Министерката Тренчевска ја посети компанијата Раде Кончар, каде се сретна со млади лица кои работат во производство и…

(Видео) Претседателот Пендаровски и претседателката на Косово, Османи-Садриу положија венци на гробот на Гоце Делчев во црквата „Св. Спас“

Во рамки на официјалната посета на претседателката на Република Косово на Република Северна Македонија, претседателот Стево Пендаровски и претседателката Вјоса Османи-Садриу положија венци на гробот на македонскиот револуционер Гоце Делчев…

Ердоган им додели медал на македонските спасувачи кои им помагаа на настраданите во земјотресот

Претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган денеска им додели медал на македонските спасувачи кои учествуваа во потрагата и спасувањето на настраданите од катастрофалниот земјотрес што се случи на почетокот на…

(Видео) Во тек е изградбата на најголемата зграда за социјални станови во државата, кадешто 312 семејства од социјално ранливи категории наскоро ќе добијат нови домови

Обезбедивме дом за уште 312 семејства во новата, најголема социјална зграда во државата, истакна премиерот Ковачевски на денешниот увид во довршувањето на изградбата на социјална зграда во општина Бутел. За…

Тајвански „Јагео“ влегува во земјава, најголема гринфилд инвестиција од осамостојувањето

https://youtu.be/FTUzd460nu0 Тајванската компанија „Јагео“ и официјално влегува во Северна Македонија. Денеска во Тајван беше потпишан договор за инвестиција вредна 205 милиони евра која треба да отвори околу 4 000 работни…

(Видео) Ковачевски, домаќин на Ифтарска вечер: Обединети во вистинските вредности, градиме заедничка иднина

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, вечерва е домаќин на Ифтарска вечер, на којашто присуствуваат поглаварот на Исламската верска заедница, Реис ул Улема хаџи хфз. Шаќир ефенди…

АД ЕСМ ВО 2022 ОСТВАРИ ДОБИВКА ОД РЕЧИСИ 41 МИЛИОН ЕВРА

АД ЕСМ изминатата 2022 година ја менаџираше со голема поддршка од Владата на Република Северна Македонија, Министрите од економсиот сектор, сите вработени во рудниците, термоелектраните, хидроцентралите кои несебично се вложија…

Владата ја лансираше АДА, првиот дигитален асистент базиран на вештачка интелигенција

Во Македонија пристигна АДА, првиот дигитален асистент базиран на вештачка интелигенција, преку кој компаниите ќе можат да добиваат целосни информации за потенцијално инвестирање во земјава. АДА, кој е креиран од…

Историски ден за Македонија, свечено поставен камен-темелник на Коридорот 8

Изградбата на Коридорот 8 е од огромно значење за нашата држава. Овој автопат не само што ја подобрува патната инфраструктура, туку создава и нови можности за инвестиции и соработка и…

Финска стана 31-та членка на НАТО – двојно зголемувајќи ја границата која алијансата ја споделува со Русија

Финска стана 31-та членка на НАТО, со што двојно се зголеми и должината на границата на земјите членки на Алијансата со Русија. Пото пред седиштето на НАТО, сино-белото знаме на…

Со највисоки државни и воени почести во Белград, премиерот Ковачевски беше пречекан од премиерката на Република Србија, Ана Брнабиќ

Со највисоки државни и воени почести во Белград, премиерот Ковачевски беше пречекан од премиерката на Република Србија, Ана Брнабиќ, по што следеше тет-а-тет средба. Во фокусот на разговорите се севкупните…

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Ликвидацијата на жената која уби три деца и тројца возрасни во САД

Полициската управа на Метро Нешвил од САД објави снимка од застрелувањето на 28-годишната Одри Елизабет Хејл, која вчера во приватно основно христијанско училиште во градот на југот на САД уби…

(Канал 5) Македонија ќе и донира на Украина 12 хеликоптери Ми-24, се чека на владината одлука

Македонија со нов пакет воена помош за Украина... по тенковите и авионите и 12 хеликоптери „Ми-24“ наскоро ќе се најдат на украинските боишта. Анализата на Генралштабот е веќе завршена, потврдија…

(Видео) Јапонскиот премиер го посети Киев во знак на поддршка на украинскиот народ

Јапонскиот премиер Фумио Кишида денес отпатува за Киев за да се сретне со украинскиот претседател Володимир Зеленски во знак на поддршка додека рускиот претседател Владимир Путин беше домаќин на кинескиот…

(Видео) Во Идризово откриен тунел за бегство на затвореници со високи казни

Акцијата за откривање почнала откако МВР добило сознанија дека група од најмалку осум осудени лица кои издржуваат казни од 10 години до доживотен затвор, подготвува организирано бегство Четириесет метри долг,…

(ВИДЕО) На скопскиот аеродром запленети над 43 килограми златен накит вреден2,3 милиони евра

Лице со српска патна исправа, кое пристигнало со редовниот вечерен лет од Истанбул, е упатено на детален претрес и преглед на багажот. Притоа, во неговиот куфер и рачниот багаж е…

Претседателот Пендаровски положи цвеќе и оддаде почит нa хероите на Обединетите Арапски Емирати

"Во Вахат Ал Карама - Оазата на достоинството, положив цвеќе и оддадов почит нa хероите на Обединетите Арапски Емирати, кои го дале својот живот за државата. Овој меморијален центар претставува…

Претседателот Пендаровски со сопругата ја посетија Аврамската семејна куќа во Абу Даби

"Посета на Аврамската семејна куќа во Абу Даби, импозантно архитектонско дело со чиј дизајн и мисија се доловуваат заедничките вредности на јудаизмот, христијанството и исламот, и служи како платформа и…

Претседателот Пендаровски во Дубаи на средба со претседателот на ОАЕ шеик Мохамед бин Зајед бин Ал Нахјан

Претседателот на Македонија Стево Пендаровски денеска во Абу Даби оствари средба со шеик Мохамед бин Зајед Ал Нахјан, претседател на Обединетите Арапски Емирати и владетел на Абу Даби. На средбата…

(Видео) Последни подготовки пред утрешната „Златна бубамара на популарноста“

Годинава се одржува под мотото „Да штедиме и да не се штедиме, да ги наполниме батериите на скапа тарифа“. Во моментов се одржува генералната проба во спортскиот центар „Борис Трајковски“...…

Следниот месец пензиите ќе бидат зголемени за 8,4%

Министерството за труд и социјална политика известува дека согласно одлуката на Владата на Република Северна Македонија од март 2022 година за новата методологија за усогласување на пензиите со мартовската исплата…

ВИДЕО | Претседателот Пендаровски се сретна со вселенскиот патријарх Вартоломеј

Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска во Истанбул остварил средба со Неговата Сесветост г.г. Вартоломеј Први, Архиепископ Константинополски на Нов Рим и Вселенски патријарх. На средбата претседателот Пендаровски искажа благодарност…

Потпишан договорот со „Бехтел и Енка“, за 5 години ќе се изградат 110 км автопатишта

Нареден месец ќе „заиграат“ багерите на Бехтел и Енка.. Владата стави потпис на договорот со американско - турскиот конзорциум кој ќе ги гради автопатите на коридорите 8 и 10Д. Во…

(Видео) Titanus giganteus – Титан бубачка најголемиот инсект на планетата

Titanus giganteus - Титан бубачка најголемиот инсект на планетата Тој е гигант во светот на инсектите или подобро кажано еден од најголемите инсекти во светот... https://www.facebook.com/100071873975887/videos/522887340018755/

(Видео) 45 семејства од социјално ранливи категории од Гостивар добија стан од државата

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски денеска во Гостивар во присуство на министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, градоначалникот, Арбен Таравари и директорот на Акционерското друштво…

Германската компанија „Гересхајмер“ отвара втора фабрика во ТИРЗ Скопје, нови 180 вработувања

Германската компанија „Гересхајмер“ почнува втора инвестиција во технолошко-индустриската развојна зона 2 во Скопје. Станува збор за изградба на втора фабрика за специјализирани производи од медицинско стакло и шприцеви за вакцини.…

Министерката Петровска на средба со украинскиот министер за одбрана: Украина ја има нашата поддршка за одбрана на својата сувереност и независност

Изразуваме почит и поддршка кон украинскиот народ, за храброста, истрајноста и решителноста да ја одбрани сопствената територија, изјави министерката за одбрана Славјанка Петровска на денешната прес-конференција по средбата со нејзиниот…

(Фото и Видео) Министерката Петровска пристигна во Украина, се сретне со претставници на украинските власти

Министерката за одбрана Славјанка Петровска утрово пристигна во посета на Украина, во знак на поддршка на украинското лидерство и украинските граѓани во борбата за одбрана на својата земја и зачувување…

Силен раст на просечната плата – Достигна 34.364 денари

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во декември 2022 година, во однос на декември 2021 година, изнесува 114.8. Ваквото зголемување се…

Расте интересот за возилата на БРАКО во САД – Нова испорака на 7 возила за градска хигиена во Калифорнија

Седум возила за одржување на хигиена во урбани средини кои се произведуваат во фабриката на БРАКО во Велес, беа испорачани кон клиентите во Калифорнија во САД. Со пратката, која се…

(Видео) Уништени 1.4 тони дрога и 270 парчиња разновидно оружје во Макстил

„Вечерва во присуство на раководството на МВР, претставници од Мисијата на ОБСЕ во Скопје, полициски аташеа, соработници, беа уништени околу 1.400 килограми различни видови наркотични дроги и околу 270 парчиња…

(Видео) Заедничка вежба на САЕ “Тигар” и грчките специјалци “ЕКАМ”

Во периодот од 13 до 17 февруари годинава, во близина на Атина, Република Грција, беше реализирана заедничка обука и размена на искуства помеѓу припадниците на специјалните полициски единици на Република…

(Видео) Специјалците при претреси во затворот Идризово пронајдоа големи суми пари, мобилни, остри предмети и дрога

Претреси во Казнено-поправната установа Идризово, пронајдени поголема сума на пари и недозволени предмети На 20.02.2023 Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал и Одделот за специјални полициски операции -…

Обвинителство отвори предмет по објавеното интервју на Лазаров со Латас

По објавеното интервју на извесен Стефан Лазаров со Драган Павловиќ – Латас, кое предизвика реакции во јавноста, обвинителството отворило предмет за некои од наводите во интервјуто во делот каде што…

(Известување) Галичник е достапен за автомобили, патот е расчистен од снег, задолжително е поседувањето на зимска опрема

Галичник е достапен за автомобили, патот е расчистен од снег. Задолжително е поседувањето на зимска опрема. https://www.facebook.com/mzgalichnik/posts/pfbid02wGknGTxwhXJPZEs8eaLvowqS1dpNGwdyq35HBsJMtEQxguMPRJkbkkU39584mtQyl

Исплатени субвенциите за полјоделски култури

Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој (АФПЗРР) денеска изврши исплата на субвенциите за полјоделски култури. Исплатени се над 24.000 корисници со вкупна финансиска поддршка од 422,4 милиони…

Претседателот на Сојузот на борци наполни 100 години

Ретко имаме можност да разговараме со личност што доживеала еден век. Денеска наздравивме за 100 – от роденден на Никола Стојановски, претседател на Сојузот на борци. https://www.facebook.com/SPendarovski/posts/pfbid0JPf8k2sVA5ctNipfmc3kXs9P6YopKDRP9QpqWAyqk9xtAYfABoz9MXwAjhoEG7K4l

(Фото и видео) Волково ја доби првата современа градинка – „Сонце“ има кружна форма и капацитет за 150 деца, изградбата чинеше

Волково денеска ја доби првата детска градинка. Со изградбата на „Сонце“ е решен повеќедецениски проблем за граѓаните од тој дел на главниот град и околните населени места, а за најмладите…

(Фото) Премиерот Ковачевски и амбасадорката на САД закроија лозје во кавадаречко

Амабсадорката на САД во Северна Македонија, Анџела Агелер, во Кавадарци учествуваше на манифeстацијата за закројување на виновите насади во чест на празникот Свети Трифун. Во присуство на премиерот Димитар Ковачевски,…