(Видео) Претреси во штипско, пронајдени 15.500 стебла марихуана со вкупна вредност од над 5 милиони евра, приведени три лица

Во текот на вчерашниот ден (13.06.2022) на подрачјето на општина Карбинци, штипско, од страна на полициски службеници Одделот за сузбивање на сериозен и организиран криминал – Сектор за криминалистички истраги,…

[ВИДЕО] Хеликоптерската единица при МВР и Тигрите евакуираа изнемоштено лице од Галичник

Припадниците на специјалната единица на полицијата „Тигар“, во соработка со Хеликоптерската единица при МВР спасија изнемоштено лице од Галичник. Како што соопшти Министерството за внатрешни работи (МВР), по упатен повик…

Полицијата заплени автобус- со фалсификувани документи возел за Истанбул

Полицијата денеска заплени автобус на скопска фирма поради сомнеж дека е направен фалсификат по регистрација и по бројот на шасијата на возилото. Автобусот се движел по истата рута на кобниот…

Спасовски и Заев во Лазарополе на вежба на кандидатите за прием во Специјалните единици

Во кампот за обука на Бирото за јавна безбедност при Министерството за внатрешни работи на Република Македонија во Лазарополе, денеска првиот човек на МВР Оливер Спасовски, директорот на БЈБ Сашо…

(Видео)Разбиена организирана криминална група нарко-дилери, приведени 6 лица, запленета дрога во вредност од над 800 илјади евра

https://www.youtube.com/watch?v=F0-NPuA39Jg Денеска ОВР Кавадарци до Основно јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција Скопје поднесе кривична пријава за организирана криминална група, и тоа против Д.Ј.(35) од Струмица, А.У.(45)…

Филмско видео по повод јубилејот 40 години од формирањето на Тигрите

ОВА НЕ Е АМЕРИКАНСКИ ФИЛМ...Денес се одбележува јубилејот 40 години од формирањето и континуирано функционирање на Специјалната антитерористичка единица-Тигар https://youtu.be/pw4D34sVIj4 ЦЕЛОСНОТ ВИДЕО ОД 10 МИНУТИ НА ПРОФИЛОТ НА МИНИСТЕРОТ ОЛИВЕР…

Одбележана 40-годишнината од формирањето на Специјална антитерористичка единица „Тигар“,

Во Касарната „Илинден“ денеска, со положување на цвеќе на споменикот на загинатите борци, подигање на новото знаме, доделување на плакети и прикладни говори од страна на високи функционери, беше одебележана…

40 годишнина од формирањето на Тигрите – Утре директен пренос на Канал 5

Утре ја одбележуваме 40 годишнината од формирањето на Специјална антитерористичка единица-Тигар.Следете го директниот пренос со почеток во 11 часот, Канал 5 телевизија. https://www.facebook.com/mvr.gov.mk/posts/2921709131491849

Казнет тетовчанец кој со „бмв“ на автопат возел со 300 километри на час

Вчера (18.02.2021) полициски службеници на тетовската Полициска станица за безбедност на патниот сообраќај го открила и санкционирала 24-годишниот Б.Ј. од Тетово, кој управувал патничко моторно возило „бмв“, со тетовски регистарски…

Сузбиена група што издавала возачки дозволи за пари, кривична пријава за осум вработени во МВР

Приведен е еден вработен во МВР, а уште други седум вработени заработија кривична пријава затоа што „штанцале“ возачки дозволи за пари, без положен испит. Кривична пријава има и за 28…

Германска донација: Граничната полиција доби 22 возила и техничка опрема

Дваесет и две возила, техничка опрема за присилно запирање на возила, за напредна проверка на документи, термални камери, батериски лампи, светлички стопалки, чизми и флуоресценти елеци донираше денеска Германија за…

ЗА ВИДЕОТО НА ТИКТОК СО ДЕТЕ КАКО ПУКА СО ПИШТОЛ ПРИВЕДЕН 39-ГОДИШНИК ОД БОГОВИЊЕ

39-годишниот А.Џ. од тетовското село Боговиње е приведен поради основано сомнение дека на социјалната мрежа ТикТок објавил видео во кое се гледа како малолетно дете пука со пиштол, а му…

Полицијата растури приватна роденденска журка во Скопје каде се откриени дрога и алкохол

На 24.12.2020 полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција-Сектор за недозволена трговија со дрога и СВР Скопје околу 21.30 часот извршија претрес на дом, по претходно обезбедена наредба  од Основен…

Приведени шест лица, се расчистува случајот со украдената марихуана од Јосифово

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот и денешниот ден (7 и 8 12.2020) по добиени оперативни сознанија, а во координација со јавното обвинителство, презема мерки и активности за…

Приведен возач на камион од Русија со 2,44 промили алкохол

Вечерва (02.12.2020) околу 17:45 часот полициски службеници од мобилната сообраќајна единица на МВР на патот Прилеп-Кавадарци го приведоа Е.В.Б (49) од Русија, кој управувал товарно моторно возило "волво" со руски…

Скопјанец сам ја ограбил фирмата за која работи, па пријавил разбојништво – приведени две лица

Скопјанец сам ја ограбил фирмата за која работи, па пријавил разбојништво-приведени две лицаДенеска (23.11.2020) полициски службеници од ЕВР ОКР Гази Баба по добиени оперативни сознанија ги приведоа М.М. (22) и…

КАКО НА ФИЛМ: МВР во голема акција приведуваше криумчари на мигранти, земале од 500 до 700 евра за лице

МВР и Обвинителството спроведе акција за сузбивање на организирана криминална група што криумчарела мигранти, при што се приведени 10 лица. Организатори на криминалната група се две лица од Богданци, татко и…

20 лица, управители на фирми, сметководители и банкари осомничени за затајување данок во вредност од милион евра

Управата за финансиска полиција во кординација со Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Кривична пријава против 20 физички и 15 правни лица. Тие се осомничени за сторени кривични дела за даночно…

Лажна вест е дека МВР распишало јавен оглас за вработување на 500 полицајци…

Лажна вест е дека МВР распишало јавен оглас за вработување на 500 полицајци Министерството за внатрешни работи ги демантира објавите на „Алфа“ и „Скопјеинфо“ од 05.08.2020 година за распишан јавен…

Димна бомба заврши на трибините кај дипломатите – одбележан Денот на полицијата

На една од показните вежби на полициските сили кои симулираа како изгледа напад и одбрана од непријател, една од димните бомби заврши на трибините кадешто седеа дипломатите и новинарите. Настанот…

МВР дели вода на граѓаните заглавени на граница, за влез во Грција се чека и до четири часа

Три до четири часа се чека за влез во Грција поради бавно обавување на граничните формалности на грчка страна, а меѓуграничнот простор речиси е споен со возила од македонска страна.…

Финансиска полиција, ЕБР, хермелини и камиони… во скопско Љуботен се одземаше тутун

Тензично во скопско Љуботен, припадници на финансовата полиција и единиците за брзо распоредување неколку часа претресуваа куќи и објекти за каде се сомневаа дека се врши шверц со тутун. https://youtu.be/U8iJ0nfA43s

Тактичко показна вежба на Единицата за прв одговор и интервенција-Алфа

Припадниците на Единицата за прв одговор и интервенција-Алфа денеска во Центарот за обука во Идризово изведоа тактичко показна вежба и ја демонстрираа својата подготвеност за справување со различни видови предизвици.…

Сузбиена криминална група која организирала криумчарење мигранти со фалсификувани патни исправи со крајна дестинација во САД и Канада

https://youtu.be/iQaUSE4NshE Во текот на вчерашниот ден Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал на Министерството за внатрешни работи во координација со Јавното обвинителство за гонење на организиран криминал и…

Уапсена група дилери на дрога пред бензинската на Стража

Ноќеска (02.10.) во рамки на засилените активности на Министерството за внатрешни работи во борба против недозволената трговија со дрога приведени се шест лица и запленети околу 22 килограми марихуана, соопшти…

МВР со моќно видео | Тактичко показна вежба – Напад на автобус

Тактичко показна вежба - Напад на автобус, заради решавање на заложничка ситуација, спасување на заложници, совладување и лишување од слобода на опасни лица https://www.facebook.com/makedonskapolicija/videos/2064053083924129/

Пуштен нов објект за тактички вежби- куќа за пукање во полицискиот комплекс во Ѓорче Петров

Изградбата на овој нов и модерен објект за вежби, кој е изграден благодарение на донацијата на Владата на САД во висина од 900.000 долари, ќе овозможи унапредување на вештините на безбедносните…

КАКО НА ФИЛМ: Припадниците на Единицата за специјални задачи, Езерската полиција и Хеликоптерската единица ги импресионираа Охриѓани

Во присуство на голем број граѓани припадниците на МВР изведоа тактичко- показна вежба со напад на пловен објект заради совладување и лишување од слобода на опасни лица. https://www.facebook.com/makstar2017new/videos/2120662148167331/

Приведени 3 лица од Скопје и запленети 91 килограм марихуана во Кичево

Министерството за внатрешни работи вчера во Кичево приведе три лица од Скопје и заплени 91 килограм марихуана. МВР до надлежното Основно јавно обвинителство поднесе кривичнапријава против овие лица и уште…

Како на филм – „ВИП-2017“ – вежба на Единицата за специјални задачи и на Одделот за заштита на личности и објекти

Денеска во касарната Илинден во Скопје се одржа заедничка вежба на Единицата за специјални задачи и на Одделот за заштита на определени личности и објекти при Министертвото за внатрешни работи…