Стефан Богоев – време е за финална победа, ЕУ или изолација

Интензивните теренски активности на СДСМ и средби со граѓаните ширум републиката продолжија и денеска.Во општина Карпош рамо до рамо со граѓаните беа потпретседателот на СДСМ, Стефан Богоев и Роберт Бекировски.На…

Коста Костадинов – “Струмица ќе биде првиот град на Балканот што ќе има целосно електрифициран јавен превоз”

Во своето обраќање на денешната трибина „Резултати што прават разлика“ членот на Извршниот одбор на СДСМ, Костадин Костадинов ги презентираше идните проекти на општина Струмица што имаат за цел да…

Трибина „Резултати што прават разлика“: Над 1.000 семејства добија живеалиште преку изградба на социјални станови

Трибина „Резултати што прават разлика“ во Битола: Над 1.000 семејства добија живеалиште преку изградба на социјални станови. Со одговорен пристап и решителност имаме 1000 семејста од ранливите категории, на кои…

(Видео) Имаме зголемување кај минималната плата за 100%, просечната плата за повеќе од 50%, Минималната пензија за 47%, просечната пензија 60% а Истовремено е намалена невработеноста за 8%

Ковачевски од денешната трибина "Резултати што прават разлика" "Нашите политики даваат резултати, а тие резултати прават разлика! Минималната плата ја покачивме на 20.750 денари што е покачување од 100%. Ја…

Ковачевски: СДСМ инсталираше 283 мегавати од зелена енергија, ВМРО-ДПМНЕ само 18

Соопштение за јавност Изминатата година се покажа колку е важно знаење и посветеност за менаџирање со енергетскиот сектор, истакна претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски во своето обраќање на денешната трибина…

Резултати што прават разлика: 270 километри гасовод, прва домашна берза за струја и ТЕЦ Неготино во функција по 12 години пауза

Успешно ја менаџиравме енергетската криза со максимално мобилизирање на сопствените капацитети АД ЕСМ успешно се носеше со обврската да се справи со енергетската криза и зад нас имаме успешна грејна…

Фото на денот | Стефан Богоев пред кооперација во Јаргулица, радовишко

Караванот на СДСМ, „Рамо до рамо до победа“ денеска беше и Радовиш и Ново Село.Потпретседателот на СДСМ Стефан Богоев беше со граѓаните на Радовиш. https://www.facebook.com/bogoevstefan/posts/pfbid0ReP6JS3z7YFhMfyhGkbkrZZf8Y9WF9uXM7JJvAQAZxsRdk9QwsAMnyx6ADt4qeMql Во Ново Село рамо до…

СДСМ оддаде почит и положи цвеќе на спомен обележјата на борците од НОБ по повод 9-ти мај

СДСМ оддаде почит на борците од НОБ по повод 9 Мај – Денот на победата над фашизмот. Партиската делегација на СДСМ во состав: Даниела Николова – пратеничка, Љатифе Шиковска –…

Во 2022 година имавме рекордна исплата на субвенции кон земјоделците

Повеќе нема уценување и понижување на земјоделците, ние го почитуваме трудот на земјоделците, субвенциите се исплаќаат редовно и навремено. Во 2023 година имавме рекордна исплата на субвенции кон земјоделците, дополнително,…

ДОАЃА КРАЈ НА ОГРОМНИТЕ КАМАТИ: СДСМ поднесе законски измени каматата да не биде поголема од долгот

Прес-конференција на координаторот на пратеничката група на СДСМ, Јован Митрески Почитувани граѓани, почитувани преставници на медиумите СДСМ и парламентарното мнозинство предложи законски измени со кои ограничуваме каматата да не може…

Ефтов …СИТЕ ПРОЦЕСИ ГИ РЕШАВА СДСМ, ДПМНЕ КОГА Е НА ВЛАСТ СО ПОЛН БУЏЕТ ГО ПРАВИ ТОА ШТО НАЈДОБРО ГО ЗНАЕ, ДА ГИ ТРОШИ БУЏЕТСКИТЕ ПАРИ…

Ефтов ...СИТЕ ПРОЦЕСИ ГИ РЕШАВА СДСМ, ДПМНЕ КОГА Е НА ВЛАСТ СО ПОЛН БУЏЕТ ГО ПРАВИ ТОА ШТО НАЈДОБРО ГО ЗНАЕ, ДА ГИ ТРОШИ БУЏЕТСКИТЕ ПАРИ... https://www.facebook.com/makstar2017new/posts/pfbid0z2XQgu5yakY2SG5CHf4AhyBLfKuAZtQENLWZkE25MPsg7zXTc282vsAtnPVWRCcul?cft[0]=AZUkfSeLtpds1iFzzFQXmmqHgCvmtKwZingtEXg9TZddgXQIisnAETmjJtVvLMBr3NQQvc4S3wWXg6682kfKzZ1aKSiUoM9HU_eX6vKYhZaiRj7geigYqLDp9OsgvFdZbYeM4shBJ9033ya8mmKNZF1rh-skca97mMYupYgc6YaXqQdPlwKuVobHXLmvZ1Ej8PE&tn=%2CO%2CP-R

Ковачевски на средба со вонпарламентарните коалициски партнери

Премиерот Димитар Ковачевски информираше дека одржал работна вечера со претседателите и други високи претставници на вонпарламентарните партии, кои се дел од коалицијата предводена од СДСМ. Ковачевски информираше дека одржал работна вечера…

(Видео) Заев бурно поздравен од Струмичани на трибината „Силно и одлучно кон иднината“ која се одржува во организација на СДСМ

Поранешниот претседател на СДСМ и премиер на државата Зоран Заев вечерва во Струмица присуствува на трибината „Силно и одлучно кон иднината“ која се одржува во организација на СДСМ. Заев кој…

Заев во друштво на Филипче гостин на трибината на СДСМ во Струмица

Поранешниот претседател на СДСМ и премиер на државата Зоран Заев вечерва во Струмица присуствува на трибината „Силно и одлучно кон иднината“ која се одржува во организација на СДСМ. Заев кој…

Честитка од Ковачевски до новиот претседател на Партијата на европските социјалисти (ПЕС) Стефан Левен

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски, во свое име и во името на партијата упати честитки до новоизбраниот претседател на Партијата на европските социјалисти (ПЕС), Стефан Левен. -Во името на сите…

(Видео) Пратеничка на СДСМ во Советот на Европа го бранеше македонскиот јазик и идентитет – жестока кавга со бугарски колега

Пратеничката на СДСМ, Соња Мираковска која во Советот на Европа жестоко се расправаше со бугарскиот пратеник Александар Јорданов. Јорданов порача дека за Македонија реално да ги започне преговорите со Европската…

Васко Ефтов …КЛУЧНИТЕ РАБОТИ ЗА МАКЕДОНИЈА ГИ НАПРАВИ СДСМ, ДОДЕКА ДПМНЕ ПОСТОЈАНО СЕ ДИСТАНЦИРААТ…

НЕЗАВИСНОСТА, ПРИЕМ ВО ООН, ПРИВРЕМЕНАТА СПОГОДБА, РАМКОВНИОТ ДОГОВОР, ПРЕСПАНСКИ ДОГОВОР, ПРИЗНАВАЊЕ НА ОХРИДСКАТА АРХИЕПИСКОПИЈА... https://www.facebook.com/makstar2017new/videos/535487384640829/

(Видео) Ковачевски ја презеде функцијата претседател на СДСМ

Попладнево во седиштето на СДСМ се одржа примопредавање на функцијата претседател на партијата. Поранешниот претседател Зоран Заев, на новоизбраниот претседател Димитар Ковачевски му ја честиташе победата на внатрепартиските избори и…

Димитар Ковачевски е нов претседател на СДСМ

Со 37.649 гласови, членството на СДСМ денеска го избра Димитар Ковачевски за нов лидер на СДСМ. Како што соопшти Централната изборна комисија, неговите противкандидати Јован Деспотовски и Фросина Ташевска Ременски…

ВИДЕО: Громогласен аплауз за Заев на Централниот одбор на СДСМ

Премиерот и лидер на СДСМ во оставка Зоран Заев вечерва беше пречекан со силен аплауз од неговите сопартијци на седницата на Централниот одбор на Социјалдемократскиот сојуз. Во моментот кога Заев…

СДСМ анкета Брима: СДСМ и претседателот Зоран Заев со најголема доверба од граѓаните

Соопштение за јавност Одговорните, државотворни политики на СДСМ се препознаени од граѓаните и тоа е потврдено со бројни испитувања на јавното мислење од релевантни агенции. Една од нив е и…

Четири години СДСМ на власт – најави продолжување на политиките за подобар живот, ВМРО-ДПМНЕ бара оставка од Заев

Не може секој да биде премиер, ете јас јас добив честа и ако треба животот ќе го оставам за да ја видам среќата кај мојот народ, рече премиерот Зоран Заев…

СДСМ – Лажна е веста дека постојат партиски списоци за вакцинација

Ова е невистина, лажна вест, целосна измислица со креирана графичка монтажа. Целта е манипулација на граѓаните во услови на пандемија, вештачко создавање негативни емоции и да му наштети на угледот…

Петар Богојески за СДСМ “Честитки за храброста да го скршите мразот, макар со еден кандидат!”

Петар Богојески на Фејсбук - Ова ќе беше ВМРО ДПМНЕ! Доколку Мицкоски имаше 1% капацитет да ги разбере заложбите на реформите во партијата, ВМРО ДПМНЕ ќе беше првата партија која…

СДСМ се модернизира – сините книшки заменети со црвено-бели електронски персонализирани картички

Соодветно на статутарните промени што беа донесени лани, а со кои партијата, практично, се ребрендира, сега црвената боја доминира на новите новите (електронски) членски книшки За разлика од старите членски…

СДСМ го поддржува предлогот на ДПМНЕ пратеници да имаат само македонско државјанство, но тоа да важи и за актуелниот состав

СДСМ го поддржува предлогот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, пратеници да бидат лица кои имаат единствено македонско државјанство, но тоа да важи и за пратениците од актуелниот пратенички состав. -Исто така, предлагаме…

Делегација на СДСМ положи цвеќе на гробот на Киро Глигоров

По повод деветгодишнината од смртта на првиот претседател на независна Република Македонија, Киро Глигоров, делегација на СДСМ претставена од претседателот на СДММ, Марко Михаилоски и пратеничката од СДСМ, Даниела Маркоска,…

Кога вие г-дине Црвенковски имате кренато телефон на партиски член или граѓанин во 03 часот сабајле за да ги слушнете неговите маки?

Не г-дине Бранко Црвенковски!!!Неможете вие да иницирате хитно свикување на Ц.О.!Неможете вие да ја повикувате партијата да се огради од претседателот Зоран Заев!Додека вие бевте на чело на СДСМ,тој Зоран…

СДСМ во одбрана на Заев – македонските граѓани избраа иднина, Црвенковски е историја

https://www.facebook.com/SDSMakedonija/photos/a.646310132067009/3756902334341091/?type=3&theater Секој има право на свое мислење и став, дури и кога доаѓа после години молк. Но граѓаните и СДСМ, одамна и на време избраа европска иднина. Избраа да носат…

Николовски објави дека е предложен за вицепремиер за борба против корупција

Генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски на Фејсбук објави дека е предложен за функцијата вицепремиер за борба против корупција, одржлив развој и човечки ресурси. Му благодарам за довербата на премиерот…

Функционерите на СДСМ и ДУИ ги донираат платите во фондот за борба против Ковид-19

Наспроти одлуката на Уставен суд кој ја укина уредбата за минималец на функционерите, функционерите на СДСМ и ДУИ одлучија доброволно да задржат само минимална плата, останатиот дел го донираат во…

Мила Царовска додели 200 членски книшки на СДСМ во Шуто Оризари…

https://www.facebook.com/makstar2017new/videos/869049316856776/ https://www.facebook.com/carovska.mila/posts/617822422097136?__xts__[0]=68.ARA6jFDRcR7lsi4znflDxQUYQdd94qEYhtv2jmKu_xmEXXyFtEiXNZ3aBLIQPKqqEsfA0gh0YXM90YcowOHJCDLhcdN0VSdEQYrg3niptznFAE2WJo3Do5rTXGvDd0sQYVLtmeocA85IQWhxQ5R_zzT4Zb_MKp15qrlxk6HVncCncB1jnowZNtf5k8tSfe9vnCBC8sFKYfFo1rNx6AIPswySYZihOSJMYS62-HjSdSaLaE9Cgo0YcovUnDuYVoJpdZLsCNbQT484KLApVceBjLAIEvEX-_IGUuLrqMwsIrsBDUFeEY99PMVA03gDEUu-DrQYHAvZe8FHSx7lADREqO0&__tn__=-R

…ВЛЕЗОТ ВО НАТО Е СТАВАЊЕ ПЕЧАТ, ГАРАНЦИЈА НА СИГУРНОСТА, БЕЗБЕДНОСТА И ГРАНИЦИТЕ НА ДРЖАВАТА…

Дамјан Манчевски од Валандово ...ВЛЕЗОТ ВО НАТО Е СТАВАЊЕ ПЕЧАТ, ГАРАНЦИЈА НА СИГУРНОСТА, БЕЗБЕДНОСТА И ГРАНИЦИТЕ НА ДРЖАВАТА... https://www.facebook.com/makstar2017new/videos/2640175202742572/

Мила Царовска “ЗА 7 ГОДИНИ ДПМНЕ ЈА КАЧИЈА ПЛАТАТА ВО ОБРАЗОВАНИЕ ЗА 850 ДЕНАРИ, А НИЕ ЗА 2 ГОДИНИ ЗА ПОВЕЌЕ ОД 2000 ДЕНАРИ”

Мила Царовска од Охрид ...ЗА 7 ГОДИНИ ДПМНЕ ЈА КАЧИЈА ПЛАТАТА ВО ОБРАЗОВАНИЕ ЗА 850 ДЕНАРИ, А НИЕ ЗА ДВЕ ГОДИНИ ЗА ПОВЕЌЕ ОД 2000 ДЕНАРИ... https://www.facebook.com/makstar2017new/videos/2401523786843260/

Спасовски го поздрави присуството на Јанчев на трибината “На Прав Пат”

На вечерашната трибина на СДСМ под мотото „На прав пат“ во Кавадарци присуствуваше градоначалникот на Општината Митко Јанчев. Спасовски го поздрави присуството на Јанчев и рече дека очекува дека неговиот…

„Центар не е Пустец”, „Шутка не ти бега Никола”, СДСМ слави спроти белата палата

Од зградата на општинската органиција на СДСМ Центар, која се наоѓа спроти белата палата на ВМРО-ДПМНЕ, започна славеничка атмосфера. Од прозорците на организацијата членови на партијата со факли слават и…

Јаулески со видео за децата на политичарите од власта и луксузот – СДСМ со осуда

Јован Јаулески, претседателот на УМС на ВМРО-ДПМНЕ, на својот профил на социјалните мрежи постави монтирано видео со фотографии и имиња на децата на функционери од власта, прикажувајќи дека тие живееле…

Екс претседател на МК на ДПМНЕ од Кр.Паланка преминува во СДСМ

Поранешен претседател на Месен Комитет "Грнчарска маала" на ВМРО-ДПМНЕ во Крива Паланка, самоиницијатвно ја напушта досегашната партија и преминува во СДСМ https://www.youtube.com/watch?time_continue=158&v=5OAeMd-_-y0