(ВИДЕО) Мицкоски …ИМАВ СРЕДБИ СО АМЕРИКАНСКАТА АМБАСАДОРКА, АМА НЕМА ДА КАЖАМ ЗА ШТО СМЕ РАЗГОВАРАЛЕ

Еве, Мицкоски јавно си признава дека тајно се среќавал ем со американската амбасадорка, ем со други амбасадори. И ветува дека нема ни збор да му каже на народот за што…

(Видео) Струмица ја добива најдобрата ВЕЛО инфраструктура во државата

Градоначалникот на Струмица, Костадинов, сподели видео "Погледнете ја ВЕЛО трансформацијата на нашата Струмица! Продолжуваме со развој на урбаната мобилност! Велосипедот е и превозно средство. Струмица ја добива најдобрата ВЕЛО инфраструктура…

(ВИДЕО) Ивона Јо ја промовираше автобиографската „Буквално“

Младата пејачка Ивона Јо(вановиќ) со голема промоција во Intermezzo Music Bar на публиката ѝ го подари својот прв музички проект (во новиот живот), насловен како „БУКВАЛНО“. „БУКВАЛНО“ е автобиографска песна,…

(Видео) Новите лесни оклопни возила JLTV Oshkosh, наменети за АРМ, пристигнаа во штипската касарна

Воен конвој со нови возила за македонската Армија е пристигнат во Македонија. Новите лесни оклопни возила JLTV Oshkosh, наменети за Армијата, пристигнаа во штипската касарна. Забрзано ја модернизираме Армијата со…

(Видео) Арсовска брутална кон ДПМНЕ …ЕДНА РАБОТА НЕ СТЕ НАПРАВИЛА ДА НЕ Е КРИМИНАЛНА А ОПОЗИЦИЈА СТЕ, ЗАМИСЛЕТЕ ШТО ЌЕ СЕ СЛУЧИ ВЛАСТ ДА ВИ ДАДЕ НЕКОЈ…

Арсовска брутална кон ДПМНЕ ...ЕДНА РАБОТА НЕ СТЕ НАПРАВИЛА ДА НЕ Е КРИМИНАЛНА А ОПОЗИЦИЈА СТЕ, ЗАМИСЛЕТЕ ШТО ЌЕ СЕ СЛУЧИ ВЛАСТ ДА ВИ ДАДЕ НЕКОЈ... https://www.facebook.com/makstar2017new/videos/3584977245055133/

(Видео) Данела Арсовска распали по ДПМНЕ …РЕКЕТ БРОЈ ЕДЕН ПРЕД НОВАК ЃОКОВИЌ Е ХРИСТИЈАН МИЦКОСКИ…

Данела Арсовска распали по ДПМНЕ ...РЕКЕТ БРОЈ ЕДЕН ПРЕД НОВАК ЃОКОВИЌ Е ХРИСТИЈАН МИЦКОСКИ... ЗНААТ ГРАЃАНИТЕ КОЈА Е НАЈКРИМИНАЛНАТА ПАРТИЈА ВО ДРЖАВАТА... https://www.facebook.com/makstar2017new/videos/1303016833584385/

Дали граѓаните може да пријават во Агенцијата за храна и ветеринарство непријатна миризба од ресторани во нивната зграда?

Дали граѓаните може да пријават во Агенцијата за храна и ветеринарство непријатна миризба од ресторани во нивната зграда? Одговара Николче Бабовски од Агенцијата за храна и ветеринарство. https://youtu.be/O4oidqtLFnw

(Видео) Фондација Заев | УСПЕШНИ ПРИКАЗНИ (епизода 2): М-р Никола Маркоски Грин Машинс

Младоста е период од животот кога секој поединец ги поставува темелите на својата професионална кариера. Секој се насочува кон спроведување на својот сон во реалност искористувајќи ги можностите кои му…

Стефан Богоев – време е за финална победа, ЕУ или изолација

Интензивните теренски активности на СДСМ и средби со граѓаните ширум републиката продолжија и денеска.Во општина Карпош рамо до рамо со граѓаните беа потпретседателот на СДСМ, Стефан Богоев и Роберт Бекировски.На…

(Видео) Фондација Заев | УСПЕШНИ ПРИКАЗНИ (епизода 1): Асс. Д-р. Наталија Цоклеска Шунтов, детски хирург

Серијалот на “Успешни приказни” е моќна порака до сиот македонски народ и до сите граѓани, посебно до младите луѓе дека може да се биде успешен и во нашата држава. Овде…

Голема воена вежба на Криволак, пешадија, окопни возила, артилерија, хеликоптери, но и експериментални автономни борбени возила

Напад и ослободување на објект заземен од непријателски сили беше дел од сценариото на денешната показна вежба на Армискиот полигон Криволак што се одржа во рамките на меѓународната вежба „Брз…

Коста Костадинов – “Струмица ќе биде првиот град на Балканот што ќе има целосно електрифициран јавен превоз”

Во своето обраќање на денешната трибина „Резултати што прават разлика“ членот на Извршниот одбор на СДСМ, Костадин Костадинов ги презентираше идните проекти на општина Струмица што имаат за цел да…

Трибина „Резултати што прават разлика“: Над 1.000 семејства добија живеалиште преку изградба на социјални станови

Трибина „Резултати што прават разлика“ во Битола: Над 1.000 семејства добија живеалиште преку изградба на социјални станови. Со одговорен пристап и решителност имаме 1000 семејста од ранливите категории, на кои…

(Видео) „Стариот џумбушлија“ грмеше на плоштадот во Валандово: Ана Бекута крена на нозе и младо и старо со безвременскиот хит

Српската пејачка Ана Бекута со безвременскиот хит „Стариот џумбушлија“ ги собра валандовчани на плоштадот во градот. Пејачката беше најавена како специјална гостинка на втората предфестивалска вечер од традиционалниот „Фолк фест…

(Видео) УСТАВНИОТ СУД ДОНЕСЕ ОДЛУКА ЗА ЗГОЛЕМУВАЊЕ НА ПЛАТИТЕ НА ФУНКЦИОНЕРИТЕ И ТОА ПО ИНИЦИЈАТИВА НА АДВОКАТ БЛИЗОК ДО ДПМНЕ…

Министерката Тренчевска ...НЕ ВЛАДАТА, ТУКУ УСТАВНИОТ СУД ДОНЕСЕ ОДЛУКА ЗА ЗГОЛЕМУВАЊЕ НА ПЛАТИТЕ НА ФУНКЦИОНЕРИТЕ И ТОА ПО ИНИЦИЈАТИВА НА АДВОКАТ БЛИЗОК ДО ДПМНЕ... (а прашање е зошто тоа не…

(Видео) Стефан Богоев: ВМРО-ДПМНЕ одржа митинг во црква – „Простете им, не знаат што прават“:

Потпретседателот на владејачкиот Социјалдемократски сојуз, Стефан Богоев, на Фејсбук реагира на денешниот настан организиран од ВМРО-ДПМНЕ во Охрид, обвинувајќи ја опозициската партија дека држела партиски митинг во црква. https://www.facebook.com/seir2017/videos/3098919003749579 „Митинг…

Биогасна електрана произведува електрична енергија од отпадот од фармите во источна Македонија

ФЕРОИНВЕСТ/ЦЕНТРАЛИНВЕСТ ИЗГРАДИ БИОГАСНА ЕЛЕКТРАНА Холдингот Фероинвест/Централинвест во сопственост на Кочо Анѓушев изгради биогасна електрана, како дел од својата групација на електрани од обновливи извори. Сега во своја сопственост има мали…

(ВИДЕО) Али Ахмети на македонски јазик го честита празникот Свети Кирил и Методиј

Претседателот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети, со видео порака на македонски јазик го честита денешниот празник Свети Кирил и Методиј. „Во духот на мултиетничкото оопштество во кое заедно…

Рекорд: Просечната плата скокна на речиси 35.000 денари

Просечната исплатена нето плата по вработен во Република Северна Македонија според официјалните податоци на Државниот Завод за Статистика за месец март 2023 година, објавени денес, е рекордни 34.925 денари. Индексот…

Во Кичево ќе се произведуваат делови за електрични батерии за автомобили – потпишан договор за инвестиција во вредност од 40 милиони евра

Следната година ќе почне производство на електрични батерии за автомобили во Технолошко-индустриската развојна зона (ТИРЗ) во Кичево. Белгиската компанија „Авеста батери енд енерџи инженеринг“ (АБЕЕ) ќе гради фабрика за производство…

Винариите успешно ги презентираат македонските вина на саемот Bellavita во Чикаго

Бовин, Тиквеш, Стоби, Камник, Сопот, Венец и Езимит успешно ги презентираат Wines of Macedonia на саемот Bellavita во Чикаго. Бројните посетители имаат одлични коментари за нашето вино. Министерот Николовски се…

Сити е шампион на Англија, Хааланд и Де Брујн избегаа од теренот пред налетот на илјадници навивачи (ВИДЕО)

Сити стана шампион со вчерашниот пораз на Арсенал од Нотингем Форест, а титулата ја потврдија со натпреварот на домашен терен против Челзи. https://youtu.be/kGTFeOWtCwU Фудбалерите на Манчестер Сити втрчаа во соблекувалната…

(ВИДЕО) Приведени дилери на кокаин, амфетамин и марихуана, им помагал полицаец од Берово

На 20.5.2023 во утринските часови во координирана и заедничка акција на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи –…

Македонија за прв пат има свој национален штанд на саем во Америка, единствени од Европа, заедно со Италија и Шпанија

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски ќе ја предводи македонската делегација која за прв пат учествува на реномираниот меѓународен саем „Bellavita“ во Чикаго, соопштија од МЗПВ. Како што наведоа Северна…

Приведена припадничка на Армијата, барала 3.000 евра од кандидат за да биде примен

Во заедничко дејствување, припадниците на Службата за воена безбедност и разузнавање при Министерство за одбрана и Министерство за внатрешни работи, во координација со Јавното обвинителство вчера привеле припадничка на Армијата…

Пристигна вториот контигент на американските нови оклопни возила за македонската армија

Министерката Петровска на денешниот брифинг за новинари информираше дека на пристаниште во Грција пристигна втората пратка од 26 лесни оклопни возила JLTV Oshkosh, наменети за Армијата на Република Северна Македонија.…

ВИДЕО: Манчестер Сити го прегази Реал со 4-0, Силва со два гола ја симна круната на шампионот

Манчестер Сити по вторпат ќе игра во големото финале од Лигата на шампионите. Голема радост за избраните на Гвардиола кои во драматичен натпревар предизвикаа вистинска еуфорија со надигрување на актуелни…

Започна изградбата на системот за наводнување Колибари вреден 110 милиони денари

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски заедно со заменик министерката, Вјолца Бериша, државниот секретар Реџаил Исмаили, директорот на Управата за водостопанство Исни Јакупи и градоаначлникот на општина Кичево,…

Mинистерот Пенов на примопредавање на опрема за противпожарните единици во Пелагонискиот плански регион

Министерот за локална самоуправа Ристо Пенов во придружба на градоначалниците на Битола и на Прилеп,Тони Коњановски и Борче Јовчески, денеска ја посети Територијалната против пожарна единица-ТППЕ-Битола каде беше реализирано примопредавање…

Видео:Ковачевски од Рејкјавик: Бугарија се однесува кон Македонија како Русија кон Украина!

Македонскиот премиерот Димитар Ковачевски на четвртиот Самит на Советот на Европа во Рејкјавик рече дека Бугарија се однесува кон Македонија исто како Русија кон Украина. Тој смета дека обвинувањата од…

(Видео) Претреси на 27 локации, приведени 15 лица, сузбиени три организирани криминални групи инволвирани во недозволена трговија со дрога и оружје

Претреси на 27 локации, приведени 15 лица, сузбиени три организирани криминални групи инволвирани во недозволена трговија со дрога и оружје https://youtu.be/rQKfUI6_gPU Денеска (17.05.2023) Одделот за сузбивање на организиран и сериозен…

Децата од градинките ќе добиваат по еден килограм свежо македонско овошје еднаш неделно

На вчерашната седница на Владата беше усвоена програмата за поттикнување на потрошувачката на свежо овошје за 2023 година. По тој повод, денеска министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски…

(Видео) 180 холандски туристи утринава со првиот лет од Холандија пристигнаа на охридскиот аеродром „Свети Апостол Павле“

180 холандски туристи утринава со првиот лет од Холандија пристигнаа на охридскиот аеродром „Свети Апостол Павле“ Гостите од Амстердам ќе бидат на седумдневен одмор во Охрид. https://www.facebook.com/24vesti.mk/videos/2118066415239319/

Владата одлучи: Налепници со НМК, наместо нови регистарски таблички

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница ја разгледа и усвои и Информацијата во врска со потребата од ставање налепници со „НМК“ ознака на регистарските таблици, предложена од Министерството…

Матурантите од Крива Паланка денеска ќе добијат по 3.000 денари од градоначалникот Митовски

Влогот во младите е влог во сигурна перспектива на општината и државата, велат од локаланта самоуправа на Крива Паланка.-Денес на сметките на сите матуранти од нашиот град, од СОУ “Ѓорче…

(Видео) Имаме зголемување кај минималната плата за 100%, просечната плата за повеќе од 50%, Минималната пензија за 47%, просечната пензија 60% а Истовремено е намалена невработеноста за 8%

Ковачевски од денешната трибина "Резултати што прават разлика" "Нашите политики даваат резултати, а тие резултати прават разлика! Минималната плата ја покачивме на 20.750 денари што е покачување од 100%. Ја…

Ковачевски: СДСМ инсталираше 283 мегавати од зелена енергија, ВМРО-ДПМНЕ само 18

Соопштение за јавност Изминатата година се покажа колку е важно знаење и посветеност за менаџирање со енергетскиот сектор, истакна претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски во своето обраќање на денешната трибина…

Резултати што прават разлика: 270 километри гасовод, прва домашна берза за струја и ТЕЦ Неготино во функција по 12 години пауза

Успешно ја менаџиравме енергетската криза со максимално мобилизирање на сопствените капацитети АД ЕСМ успешно се носеше со обврската да се справи со енергетската криза и зад нас имаме успешна грејна…

(ФОТО) Амра победи, животот допрва доаѓа – Филипче со фејсбук објава

Поранешниот министерот за здравство Филипче преку Фејсбук објави за успешната приказна за спасувањето на животот на шестмесечната Амра - "Амра е шестмесечно бебе која издвои победа во важна животна битка.…

(Видео) Машините на терен, подготвителните градежни работи на Коридорот 10д продолжуваат, се подготвува изградбата на модерниот автопат Прилеп – Битола

Продолжуваат подготвителните градежни работи на Коридорот 10д на автопатската делница Прилеп-Битола, како дел од активностите за изградба на овој коридор чиј почеток на реализација беше означен вчера во Прилеп. Согласно…

Поставен камен-темелник на автопатската делница Прилеп-Битола, дел од коридорот 10-д

Претседателот на Владата Димитар Ковачевски, денеска во Прилеп, присуствуваше и се обрати на настан по повод означување на почетокот на реализацијата на автопатската делница Прилеп-Битола, како дел од активностите за…

„Магна мехатроникс“ започна со изградба на нова фабрика во Штип

Со фрлање лопата земја денеска во Штип симболично беше означен почетокот на градежните работи за инвестицискиот проект на компанијата „Магна мехатроникс“ во Технолошко индустриската развојна зона – Штип. Инвестицијата е…

Во координирана акција на македонската и грчката полиција, во Солун запленети се 105 кг. кокаин спакувани во банани

Сузбиена меѓународна организирана криминална група, спречен шверц на 105 килограми кокаин во Грција, организиран од македонски државјани На 08 и 09.05.2023 година од страна на Единицата за недозволена трговија со…

Одлука на Влада, сите вработени во јавните здравствени установи ќе добијат повисоки плати од 2000 до 3000 денари

Владата на Република Северна Македонија ја разгледа и усвои Информацијата за давање овластување на министерот за здравство, за потпишување Анекс за изменување и дополнување на Колективниот договор за здравствената дејност…

За нејзиниот настап сѐ уште се зборува: Ја запали евровизиската сцена со својот огнен танц

Претставничката на Израел на Евровизија е Ноа Кирел (22), во родната земја е многу популарна актерка, пејачка и судија во шоуто „Израел има талент“. Благодарение на младата ѕвезда, Израел влезе…

Хрватските претставници на Евровизија најгледани на официјалниот YouTube канал

Полуфиналната изведба на Лет 3 на Евровизија, која синоќа беше објавена на официјалниот YouTube канал на Евровизија, за 24 часа собра речиси 1.5 милиони прегледи и моментално е најгледана од…

Фото на денот | Стефан Богоев пред кооперација во Јаргулица, радовишко

Караванот на СДСМ, „Рамо до рамо до победа“ денеска беше и Радовиш и Ново Село.Потпретседателот на СДСМ Стефан Богоев беше со граѓаните на Радовиш. https://www.facebook.com/bogoevstefan/posts/pfbid0ReP6JS3z7YFhMfyhGkbkrZZf8Y9WF9uXM7JJvAQAZxsRdk9QwsAMnyx6ADt4qeMql Во Ново Село рамо до…

(Видео) Американскиот државен секретар Ентони Блинкен …ИМАМЕ СИЛНО ПАРТНЕРСТВО СО МАКЕДОНИЈА, НЕВЕРОЈАТНО ЦЕНЕТ СОЈУЗНИК ВО НАТО…

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен ...ИМАМЕ СИЛНО ПАРТНЕРСТВО СО МАКЕДОНИЈА, НЕВЕРОЈАТНО ЦЕНЕТ СОЈУЗНИК ВО НАТО... https://www.facebook.com/makstar2017new/videos/207784565395374/ Имав чест и задоволство да се сретнам со американскиот државен секретар, Ентони Блинкен од…

(Видео) Лига на шампиони, Реал и Сити ремизираа, патникот во финалето ќе се решава во Манчестер

Во едно комплетно контрастни две полувремиња, Реал Мадрид и Манчестер Сити одиграа без победник во првото полуфинале во Лигата на шампионите, што значи дека сите работи остануваат отворени за реваншот…

Премиерот се сретна со членови на Одборот на Директори на Обединетата македонска дијаспора (ОМД)

Премиерот на Фејсбук - Драго ми е што денеска се сретнав со членови на Одборот на Директори на Обединетата македонска дијаспора (ОМД). Нашата дијаспора има капацитет за голем придонес за…

Македонија и САД потпишаа Меморандум за разбирање за создавање стратешко партнерство за борба против дезинформации

Македонија и САД потпишаа Меморандум за создавање стратешко партнерство за борба против дезинформации. Денеска, го потврдуваме нашето силно партнерство со САД. Со почитуваниот Џејмс Рубин, специјалниот претставник и координатор на…

Премиерот Ковачевски се сретна соамериканскиот државен секретар Ентони Блинкен во Вашингтон

Денес ја имав честа и задоволството да се сретнам со американскиот државен секретар Ентони Блинкен, овде во Вашингтон. Уверен сум дека стратешкото партнерство меѓу САД и Северна Македонија ќе се…

СДСМ оддаде почит и положи цвеќе на спомен обележјата на борците од НОБ по повод 9-ти мај

СДСМ оддаде почит на борците од НОБ по повод 9 Мај – Денот на победата над фашизмот. Партиската делегација на СДСМ во состав: Даниела Николова – пратеничка, Љатифе Шиковска –…

Десетина компании од преработувачката индустрија ќе ја претставуваат Македонија на еден од најпрестижните саеми за храна и пијалоци #TuttoFood2023, во Милано

Десетина македонски компании од преработувачката индустрија во наредните четири денови ќе ја претставуваат нашата земја на еден од најпрестижните меѓународни саеми за храна и пијалоци #TuttoFood2023, кој се одржува во…

Спасовски со гостинот претседателот на ИНТЕРПОЛ, генерал мајор Ахмед Насер Ел-Рајси, уживаа во прошетката низ Охрид

FB статус на министерот Оливер Спасовски: Со мојот драг гостин, претседателот на ИНТЕРПОЛ, генерал мајор Ахмед Насер Ел-Рајси, уживавме во прошетаката низ Балканскиот Ерусалим – нашиот убав Охрид, познат и…

(Видео) Илјадници граѓани на улиците во Струга, за прв пат владика на Вселенската патријаршија дел од струшката литија

Масовна посетеност на струшката литија. Голем број верници од земјава и странство излегоа да им одадат почит на моштите на Свети великомаченик Георгиј Победоносец и чудотворната икона на Пресвета Богородица…

Одбележан 7 Мај – Денот на македонската полиција со централна манифестација во Охрид

Одбележан 7 Мај – Денот на македонската полиција со централна манифестација во Охрид Денеска, (07.05.2023), во Охрид, на сцената на Долни Сарај, беше оддржана централната манифестација по повод 7 Мај…

(Фото) Претседателот Пендаровски со сопругата присиствуваа на крунисувањето на кралот Чарлс Трети

Искрени и срдечни честитки по повод крунисувањето на британскиот Крал Чарлс Трети и Кралицата Камила. Благодарност за честа и поканата да присуствуваме на оваа церемонија од историско значење во Вестминстерската…

(Галерија) Чарлс Трети и Камила денеска се крунисани за крал и кралица на Обединетото кралство

Чарлс Трети и Камила денеска се крунисани за крал и кралица на Обединетото кралство на традиционална церемонија во Вестминстерската опатија во Лондон во присуство на околу 2.200 луѓе, меѓу кои…

Во 2022 година имавме рекордна исплата на субвенции кон земјоделците

Повеќе нема уценување и понижување на земјоделците, ние го почитуваме трудот на земјоделците, субвенциите се исплаќаат редовно и навремено. Во 2023 година имавме рекордна исплата на субвенции кон земјоделците, дополнително,…

Претреси во гевгелиско, пронајдени поголемо количество оружје и муниција, приведени две лица

Денеска (04.05.2023), полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи – Единица за недозволена трговија со оружје, опасни материи и…

(Видео) Во голема полициска акција во Скопје запленети 150 кг наркотична дрога вредна 400.000 евра

На 02.05.2023 во заедничка координирана акција на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција - Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи, Специјалната антитерористичка единица Тигар и…