Претседателот Пендаровски положи цвеќе и оддаде почит нa хероите на Обединетите Арапски Емирати

"Во Вахат Ал Карама - Оазата на достоинството, положив цвеќе и оддадов почит нa хероите на Обединетите Арапски Емирати, кои го дале својот живот за државата. Овој меморијален центар претставува…

Претседателот Пендаровски со сопругата ја посетија Аврамската семејна куќа во Абу Даби

"Посета на Аврамската семејна куќа во Абу Даби, импозантно архитектонско дело со чиј дизајн и мисија се доловуваат заедничките вредности на јудаизмот, христијанството и исламот, и служи како платформа и…

Претседателот Пендаровски во Дубаи на средба со претседателот на ОАЕ шеик Мохамед бин Зајед бин Ал Нахјан

Претседателот на Македонија Стево Пендаровски денеска во Абу Даби оствари средба со шеик Мохамед бин Зајед Ал Нахјан, претседател на Обединетите Арапски Емирати и владетел на Абу Даби. На средбата…

„Најголемиот кретен во Холивуд“ – Хју Грант ги разочара сите со безобразноста и дрскоска кон Ешли Греам на Оскари 2023 (видео)

Еден од најнепријатните моменти на доделување на Оскарите беше интервјуто што манекенката и телевизиска водителка Ешли Греам го правеше со британскиот актер Хју Грант, а беше прогласено за најкатастрофално, заради…

(Видео) Последни подготовки пред утрешната „Златна бубамара на популарноста“

Годинава се одржува под мотото „Да штедиме и да не се штедиме, да ги наполниме батериите на скапа тарифа“. Во моментов се одржува генералната проба во спортскиот центар „Борис Трајковски“...…

Следниот месец пензиите ќе бидат зголемени за 8,4%

Министерството за труд и социјална политика известува дека согласно одлуката на Владата на Република Северна Македонија од март 2022 година за новата методологија за усогласување на пензиите со мартовската исплата…

(Видео) Шакира за првпат во живо ја изведе песната за бившиот Пике

Шакира и Bizarrap гостуваа во шоуто на Џими Фелон. 46-годишната пејачка зборуваше за соработката со 24-годишниот аргентински диџеј за песната снимена по нејзината разделба со Жерар Пике. Потоа, таа за…

ВИДЕО | Претседателот Пендаровски се сретна со вселенскиот патријарх Вартоломеј

Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска во Истанбул остварил средба со Неговата Сесветост г.г. Вартоломеј Први, Архиепископ Константинополски на Нов Рим и Вселенски патријарх. На средбата претседателот Пендаровски искажа благодарност…

(Видео) Лејди Гага без шминка и искинати фармерки настапи на Оскарите

Лејди Гага настапи на 95-тото доделување на Оскарите. 36-годишната пејачка пристигна на свеченоста во атрактивна проѕирна креација од Версаче и гламурозна шминка. Но, за изведбата на сцената, Гага целосно ја…

Потпишан договорот со „Бехтел и Енка“, за 5 години ќе се изградат 110 км автопатишта

Нареден месец ќе „заиграат“ багерите на Бехтел и Енка.. Владата стави потпис на договорот со американско - турскиот конзорциум кој ќе ги гради автопатите на коридорите 8 и 10Д. Во…

(Видео) Titanus giganteus – Титан бубачка најголемиот инсект на планетата

Titanus giganteus - Титан бубачка најголемиот инсект на планетата Тој е гигант во светот на инсектите или подобро кажано еден од најголемите инсекти во светот... https://www.facebook.com/100071873975887/videos/522887340018755/

(ВИДЕО) Лук Блек победник на „Песна на Евровизија“ во Србија

Откако 16-те финалисти уште еднаш се претставија пред публиката, Србија го доби својот претставник за Евровизија 2023 година. По повеќето земји кои избраа свои претставници за Евровизија, која годинава ќе…

(Видео) Шварценегер се враќа на екраните и тоа во серија: Еве како тоа изгледа!

Објавен е првиот трејлер од ТВ серијата „Fubar“ во која светски познатиот актер Арнолд Шварценегер се враќа на малите екрани. Во трејлерот кој беше објавен на YouTube, беше наведено дека…

Хрватска му врачи специјално признание на Влатко Стефановски

Четврто доделување на наградите TOP.HR MUSIC AWARDSA во Загреб ги собра најголемите ѕвезди од регионот на едно место. На оваа забавна манифестација во организација на Хрватското дискографско здружение и телевизијата…

(Видео) 45 семејства од социјално ранливи категории од Гостивар добија стан од државата

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски денеска во Гостивар во присуство на министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, градоначалникот, Арбен Таравари и директорот на Акционерското друштво…

Германската компанија „Гересхајмер“ отвара втора фабрика во ТИРЗ Скопје, нови 180 вработувања

Германската компанија „Гересхајмер“ почнува втора инвестиција во технолошко-индустриската развојна зона 2 во Скопје. Станува збор за изградба на втора фабрика за специјализирани производи од медицинско стакло и шприцеви за вакцини.…

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Мини бикини за на Малдивите – Северина во шестата деценија изгледа бомбастично

Популарната балканска пејачка Северина ужива на егзотичните Малдиви. Атрактивната Севе годинава полни 51 година но нема проблем да се соблече во минијатурно бикини. https://www.instagram.com/p/CpAh7Lmoy9j/?utm_source=ig_embed&utm_campaign=loading

Министерката Петровска на средба со украинскиот министер за одбрана: Украина ја има нашата поддршка за одбрана на својата сувереност и независност

Изразуваме почит и поддршка кон украинскиот народ, за храброста, истрајноста и решителноста да ја одбрани сопствената територија, изјави министерката за одбрана Славјанка Петровска на денешната прес-конференција по средбата со нејзиниот…

(Фото и Видео) Министерката Петровска пристигна во Украина, се сретне со претставници на украинските власти

Министерката за одбрана Славјанка Петровска утрово пристигна во посета на Украина, во знак на поддршка на украинското лидерство и украинските граѓани во борбата за одбрана на својата земја и зачувување…

Силен раст на просечната плата – Достигна 34.364 денари

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во декември 2022 година, во однос на декември 2021 година, изнесува 114.8. Ваквото зголемување се…

Расте интересот за возилата на БРАКО во САД – Нова испорака на 7 возила за градска хигиена во Калифорнија

Седум возила за одржување на хигиена во урбани средини кои се произведуваат во фабриката на БРАКО во Велес, беа испорачани кон клиентите во Калифорнија во САД. Со пратката, која се…

(Видео) Уништени 1.4 тони дрога и 270 парчиња разновидно оружје во Макстил

„Вечерва во присуство на раководството на МВР, претставници од Мисијата на ОБСЕ во Скопје, полициски аташеа, соработници, беа уништени околу 1.400 килограми различни видови наркотични дроги и околу 270 парчиња…

Марио Арангеловски, заедно со Михаил Митовски – Мише ја промовираа нивната дуетска песна „Фон“

Јутуберот и учесник во неколку домашни и регионални талент шоуа, Марио Арангеловски, заедно со Михаил Митовски – Мише ја промовираа нивната дуетска песна „Фон“. На текстот и музиката се потпишуваат…

(Видео) Заедничка вежба на САЕ “Тигар” и грчките специјалци “ЕКАМ”

Во периодот од 13 до 17 февруари годинава, во близина на Атина, Република Грција, беше реализирана заедничка обука и размена на искуства помеѓу припадниците на специјалните полициски единици на Република…

(Видео) Специјалците при претреси во затворот Идризово пронајдоа големи суми пари, мобилни, остри предмети и дрога

Претреси во Казнено-поправната установа Идризово, пронајдени поголема сума на пари и недозволени предмети На 20.02.2023 Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал и Одделот за специјални полициски операции -…

Обвинителство отвори предмет по објавеното интервју на Лазаров со Латас

По објавеното интервју на извесен Стефан Лазаров со Драган Павловиќ – Латас, кое предизвика реакции во јавноста, обвинителството отворило предмет за некои од наводите во интервјуто во делот каде што…

(ВИДЕО) Еврогол во Битола: Соиграчите се фатија за глава по волејот на Љамчевски!

Фудбалерите на Пелистер одиграа одличен натпревар, прв под водство на Бобан Бабунски и со пет парчиња во мрежата го испратија Кожуф за Гевгелија.  Пресметката на стадионот „Петар Милошевски“ во Битола…

(Известување) Галичник е достапен за автомобили, патот е расчистен од снег, задолжително е поседувањето на зимска опрема

Галичник е достапен за автомобили, патот е расчистен од снег. Задолжително е поседувањето на зимска опрема. https://www.facebook.com/mzgalichnik/posts/pfbid02wGknGTxwhXJPZEs8eaLvowqS1dpNGwdyq35HBsJMtEQxguMPRJkbkkU39584mtQyl

(ВИДЕО) Популарната Касандра не старее – еве како изгледа на прагот на шестата деценија

На нашите простори Кораима Торес е најпозната по улогата на Касандра, а актерката се нема многу сменето оттогаш. Планетарно популарната актерка Кораима Торес (49) се прослави со улогата на Касандра,…

Исплатени субвенциите за полјоделски култури

Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој (АФПЗРР) денеска изврши исплата на субвенциите за полјоделски култури. Исплатени се над 24.000 корисници со вкупна финансиска поддршка од 422,4 милиони…

Претседателот на Сојузот на борци наполни 100 години

Ретко имаме можност да разговараме со личност што доживеала еден век. Денеска наздравивме за 100 – от роденден на Никола Стојановски, претседател на Сојузот на борци. https://www.facebook.com/SPendarovski/posts/pfbid0JPf8k2sVA5ctNipfmc3kXs9P6YopKDRP9QpqWAyqk9xtAYfABoz9MXwAjhoEG7K4l

(Фото и видео) Волково ја доби првата современа градинка – „Сонце“ има кружна форма и капацитет за 150 деца, изградбата чинеше

Волково денеска ја доби првата детска градинка. Со изградбата на „Сонце“ е решен повеќедецениски проблем за граѓаните од тој дел на главниот град и околните населени места, а за најмладите…

(Видео) Битката за титула пак е отворена: Сити 11. пат по ред го преслуша Арсенал!

Битката за титулата во Премиер лигата повторно е отворена! Манчестер Сити го доби заостанатото дерби со Арсенал (3-1) и така се израмни на врвот на табелата со лондонскиот премиерлигаш по…

(Фото) Фондацијата Заев – едно општество за сите, заедно со компаниите “Мамас” и “Тотал инженеринг”, испратија 22 тони храна, како хуманитарна помош за турскиот народ

Фејсбук статус на Зоран Заев Денес преку Фондацијата Заев - едно општество за сите, заедно со компаниите “Мамас” и “Тотал инженеринг”, испративме 22 тони разновидна конзервирана храна, како хуманитарна помош…

(Фото) Премиерот Ковачевски и амбасадорката на САД закроија лозје во кавадаречко

Амабсадорката на САД во Северна Македонија, Анџела Агелер, во Кавадарци учествуваше на манифeстацијата за закројување на виновите насади во чест на празникот Свети Трифун. Во присуство на премиерот Димитар Ковачевски,…

(Видео) Замина првиот контингент хуманитарна помош од македонскиот Црвен крст за Турција

За погодените од земјотресите да се донира достоинствено, нова облека, нова постелнина, храна со декларации, порачуваат од македонскиот Црвен крст од каде денеска испратија прв контингетн хуманитарна помош кон Турција.…

(Видео) Испиша историја, Ријана е првата бремена пејачка која настапувала на полувремето на Супербол

Ријана имаше одличен настап, прв после седум години, за време на полувремето од финалниот натпревар Супербол на Националната фудбалска лига (НФЛ). Таа ги испеа сите нејзини поголеми музички хитови кои ѝ…

На 9 февруари 2023г., АД ЕСМ произведе 21.611MWh електрична енергија, што е најголемо дневно производство во последните 10 години

На 9 февруари 2023г., АД ЕСМ произведе 21.611MWh електрична енергија, што е најголемо дневно производство во последните 10 години, соопшти генералниот директор на АД ЕСМ, м-р Васко Ковачевски на заедничката…

Претседателот Пендаровски објави фото од припадниците на АРМ кои заедно со турски тимови го спасија малиот Сулејман

Ова се припадниците на нашата Армија кои заедно со турските тимови го спасија малиот Сулејман од рушевините по силните земјотреси во Турција. Честитки! #солидарност#Турција https://www.facebook.com/SPendarovski/posts/pfbid0tMFxi2kykGwpV5UbodDjpQyzEwgyuauQsBR3kM9jzMdR4iJ7hkJ78y4zNPdDK8Hzl?cft[0]=AZXVXdS7Lq05Ro80g2VZnP_P_HWogsnl2VEocfsw2GBSMVFE7y6FUAtqgK82pYNLi2XCcDSsTeI8iviqgYgCzky5RNf--775WeZzbFSVRsn5F1_ZfIJSUGaJjTuGbI9R_bskUdWnVH3UMI_SYD-WN--KqC_b9_RBJDxnmyOmX1QzIOEyfakGfQ_9SCmicM3ccPg&tn=%2CO%2CP-R

(Галерија) Возилата на БРАКО за одржување хигиена во урбани средини се претставуваат на саем во Калифорнија

Возилата на БРАКО на саем во Калифорнија Возилата на БРАКО за одржување хигиена во урбани средини се претставуваат на саем во Калифорнија во рамките на Конференцијата за градски управи, која…

ГАЛЕРИЈА: Министерството за одбрана и Армијата испратија шлепер со хуманитарна помош кон Турција

Согласно Владината одлука за хуманитарна помош во материјални средства за Република Турција, Министерството за одбрана и Армијата денеска испратија шлепер со хуманитарна помош која се состои од 5.000 ќебиња и…

Претседателот Пендаровски со сопругата и синот денеска донираа за настраданите во земјотресот во Турција и Сирија

Денеска дониравме храна, средства за хигиена и облека за настраданите лица од земјотресите во #Турција и #Сирија. Во овие тешки денови, хуманоста и солидарноста што ја покажаа нашите граѓани е…

Таа е веќе хит на Тик Ток – дали ќе биде и евровизиска победничка?! (Видео)

Норвешка е една од оние земји во Европа каде музичкиот фестивал Евровизија се сфаќа прилично сериозно. Во саботата се одржа финалната вечер на националниот избор „Мелоди Гран При“, а победата…

(ВИДЕО) Војниците на АРМ помогнаа во спасувањето на 5 годишно дете од урнатините во Кахраманмараш

https://youtu.be/2WRb6Ik-6wY Убавата вест ја сподели Министерката за одбрана на својот фејсбук профил - "Армијата помогна во успешната акција да се спаси 5 годишно дете од урнатините во Кахраманмараш. Нашиот армиски…

DW Македонски – Тимот за спасување на АРМ започна со спасувачки операции во погодените подрачја во Турција

Тимот за спасување на АРМ започна со спасувачки операции во погодените подрачја во Турција. Тим од 24 припадници на специјалните сили и двајца инструктори за кучињата-трагачи се во Карахкамраш каде…

(Видео) Соборен рекордот на Џабар: Леброн нов „крал“ на стрелците во историјата на НБА

Леброн Џејмс и официјално стана најдобриот стрелец во историјата на НБА! Тој постигна 38 поени во поразот на Лос Анџелес Лејкерс од Оклахома Сити Тандер со 133-130. Во својата дваесетта…

АД ЕСМ НА ПОЧЕТОКОТ НА ГОДИНАТА ПРОИЗВЕДЕ 40% ПОВЕЌЕ ЕЛЕКТРИЧНА ЕНЕРГИЈА СПОРЕДЕНО СО ИСТИОТ ПЕРИОД ЛАНИ

АД ЕСМ НА ПОЧЕТОКОТ НА ГОДИНАТА ПРОИЗВЕДЕ 40% ПОВЕЌЕ ЕЛЕКТРИЧНА ЕНЕРГИЈА СПОРЕДЕНО СО ИСТИОТ ПЕРИОД ЛАНИ Во периодот од 1 јануари до 7 февруари 2023г. АД ЕСМ преку капацитетите со…

(Видео) Теа Таировиќ покажа премногу, а фановите презадоволни! Секси настап со мешање и поглед на гаќичките

Моментално една од најпопуларните пејачки Теа Таировиќ е позната како личност која создава одлична атмосфера, a за нејзините танцови потези на големо се зборува. Имено, Теа неодамна на настап се…

(Видео) Скандал на фестивалот Сан Ремо, пејачот ја демолира сцената среде настап

Познатиот италијански пејач Рикардо Фабричони, познат како Бланко, направи скандал на сцената на првата вечер на фестивалот. Во текот на својот настап се појавиле технички проблеми, па во еден момент…

Значително намалување на цените на горивата – Ова се новите цени од полноќ

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,16% во однос…

Спасовски ги награди полицајците кои го обезбедуваа гробот на Гоце Делчев со 10 отсто на платата за добро завршената работа

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски соопшти дека полицајците кои го обезбедуваа гробот на Гоце Делчев и околината на црквата Свети Спас во Скопје во саботата, ќе бидат наградени со…

Бојан Миовски се најде во тимот на колото и е играч на колото во Шкотска

Македонскиот фудбалер Бојан Миовски имаше феноменален настап за Абердин под водство на новиот тренер и постигна два гола во триумфот над Мадервел (3-1) и тоа му донесе признанија. Репрезентативецот се…

Историска одлука на Владата, жените земјоделки добиваат платено отсуство за мајчинство

На денешната седница, Владата донесе историска одлука со која се усвои Предлог Програма за обезбедување на социјална сигурност за жените кои вршат земјоделска дејност. Со оваа програма, за прв пат се…

Владата ги утврди измените на Законот за игрите на среќа: Објектите мора да бидат 500 метри подалеку од училиштата

Со Предлог-законот се зголемуваат и надоместоците за издавање лиценци за игри на среќа Владата на денешната седница го утврди Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за игрите на среќа…

(ВИДЕО) Како војната за Украина се води на македонската твитер-сцена каде што „дрмаат“ пет проруски профили

„Преспа институт“ во периодот од 1 јануари до 31 декември 2022 година истражувал твитови на топ 300 македонски корисници. Преку нивните реобјави и интеракции се стигнало до бројка од 10…