(Фото и видео) Снежна идила вечерва низ скијачките центри во Македонија

– Под влијание на изразена циклонска активност со центар над Медитеранот, во следните часови, како и во текот на претстојната ноќ врнежите во јужните и од југоисточните предели од Македонија…

(ФОТО) Падна снег во охридска Куратица

Снег падна вечерва во охридското село Куратица, кое се наоѓа на околу 1.100м надморска височина. https://www.facebook.com/kuratica/posts/pfbid06dzP34f4TU7g9r3fopA9G3W1tpZLbp5zpEM1dJCmboFaxmFVRLjJoPjmKdJUJpXdl Врнежи на снег можат да се забележат и на други повисоки точки низ Македонија,…

УХНР со метео аларм – вечерва очекувајте снег во Полог и североисточните делови

Метео аларм: Во вечерните часови и во текот на ноќта повремени врнежи од снег во Полошкиот регион и во североисточните делови. https://www.facebook.com/UHMRMeteoService/posts/pfbid0aYCxpepvpCnZU9XjY26b5hMrDLfFfyyvhBTLuNvrBWGVkQqD4JZ82nCwuqpS1qqKl

(ФОТО) НЕВООБИЧАЕНО СТУДЕНИОТ БРАН ГО ДОНЕСЕ ПРВИОТ СНЕГ ВО МАКЕДОНИЈА ЗА ОВАА СЕЗОНА – ПАДНА НА ПОПОВА ШАПКА

Невообичаено студениот бран кој ја зафати Македонија го донесе и првиот снег за оваа сезона. Во текот на изминатата ноќ паѓаше на Попова Шапка каде температурата се спушти до околу…

Снегот го отежнува сообраќајот, забрани за камиони на многу патни правци

Од Македонијапат известуваат дека од 18.50ч се воведува забрана за сообраќај за тешки товарни возила на патниот правец Битола – Ресен преку планинскиот превој Ѓавато.Од 18.30ч се воведува забрана за…

Снегот ги изненади Кинезите – во Пекинг снег не паднал во април во последните 30 години

Бројни туристи ја искористија приликата да уживаат во прошетка по Кинескиот ѕид, со прекрасна глетка пред себе - завеани планини и црешовите дрвја покрај Ѕидот под снежна наметка. https://www.facebook.com/dw.macedonian/videos/1828813027163937/

Снегот во Ирска донесе радост во зоолошката градина

Бурата Ема, која што ја зафати Ирска, донесе снег кој се очекува да биде најголем по 1982 година. https://twitter.com/IndoEnts/status/969953838378692608 Ладниот бран и врнежите од снег направија вистински пореметувања во земјата.…

ВИДЕО: Апокалиптично невреме во Истанбул, има и повредени

Силно невреме попладнево го погоди турскиот град Истанбул. Водата однела многу возила, а граѓаните останаа заглавени, враќајќи се накај дома во попладневниот сообраќаен шпиц. Летовите на Меѓународниот аеродром Ататурк се…