Финска стана 31-та членка на НАТО – двојно зголемувајќи ја границата која алијансата ја споделува со Русија

Финска стана 31-та членка на НАТО, со што двојно се зголеми и должината на границата на земјите членки на Алијансата со Русија. Пото пред седиштето на НАТО, сино-белото знаме на…

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Ликвидацијата на жената која уби три деца и тројца возрасни во САД

Полициската управа на Метро Нешвил од САД објави снимка од застрелувањето на 28-годишната Одри Елизабет Хејл, која вчера во приватно основно христијанско училиште во градот на југот на САД уби…

„Брако“ стартува со нова производствена програма, 450 тона метални конструкции годишно ќе се испорачуваат во Австрија

По испорачаните прототипови и нулта серија, за само неколку месеци, „Брако“ започнува со сериско производство и неделни испораки на шасии за мини дампери наменети за австрискиот пазар Современата производна опрема,…

(Видео) Лејди Гага со златен микрофон ја испеа химната на инаугурацијата на Џо Бајден

Светската ѕвезда Лејди Гага ја испеа американската химна на инаугурацијата на Џо Бајден на златен микрофон. Таа го следеше Бајден и во текот на кампањата, и изјави дека е почестена…

Николовски и ОО СДСМ Крива Паланка донираа телевизор за Дневниот центар за лица со попреченост

Водени од мислата дека празниците се период на честитки, убави мисли и добри дела дел од функционерите при Општинската организација на СДСМ – Крива Паланка заедно со генералниот секретар на…

НЕМИРИ ВО САД: Поддржувачите на Трамп упаднаа во американскиот Конгрес

Повеќе стотици симпатизери и поддржувачи на Доналд Трамп, кој изгуби на последните избори во САД, упаднаа во зградата на Капитол Хил во Вашингтон. Сенаторите и конгресмените од двата дома на…

Во хеликоптерска несреќа загина славниот НБА кошаркар Коби Брајант

https://youtu.be/FmPYTtjnSd8 Неофицијално, Коби Брајант загинал во хеликоптерска несреќа, близу Калабасас, Калифорнија. Според американските медиуми, Брајант бил дел од екипаж со пет луѓе во хеликоптер недела наутро, близу Калабасас, во сојузната…

Грчката полиција синоќа се судри со маскирани демонстранти во Атина на деветтата годишнина од убиството на еден тинејџер од страна на полицијата

Грчката полиција синоќа се судри со маскирани демонстранти во Атина на деветтата годишнина од убиството на еден тинејџер од страна на полицијата. http://bit.ly/2BT06Sr https://www.facebook.com/RSEMK/videos/10155515463308725/

Панчевски со контра удар кон СЈО: Службеник го украде клучот при претресот на мојот дом!

Екс претседателот на Основниот суд Скопје 1, Владимир Панчевски, до медиумите блиски до ВМРО-ДПМНЕ, пушти видео снимка од надзорот на својот дом, на која, како што тврди, се гледа како…

Обезбедувањето на СГС ја избрка Андоновска од ВМРО-ДПМНЕ од Клиниката за гинекологија

Марија Андоновска од ВМРО-ДПМНЕ денеска држеше прес-конференција пред Клиниката за гинекологија и акушерство во Скопје, но пред да ја одржи прес-конференцијата во дворот на клиниката таа беше избркана од обезбедувањето…

(Вознемирувачко видео) Автомобил удри во толпа демонстранти во Вирџинија

Автомобил удри во толпа луѓе кои протестираа против белите националисти во американската држава Вирџинија на 12 август. Едно лице загина, Возачот веше уапсен и обвинет за убиство. (Evan Hen/Facebook via…

Пожар на фестивалот „Tomorrowland“ во Барселона, евакуирани 22 000 луѓе

Повеќе од 22.000 луѓе биле евакуирани вчеравечер кога избувнал пожар на сцената на фестивалот „Tomorrowland“ во Барселона. Пожарникарите кои пристигнале бргу на местото на пожарот успеале да го изгаснат пожарот…

(ВИДЕО) Заев од Брисел: Очекувам наскоро формирање на Влада, а 2018 очекувам датум за влез на Република Македонија во ЕУ

Мандатарот на новата македонска Влада, лидерот на СДСМ Зоран Заев вечерва од Брисел го најави формирањето на новата Влада, иако се уште не се знае дали Беса ќе влезе со…

Ново видео влечењето на Зијадин Села: „Не ни треба овој, ни треба Заев“

По една недела од крвавиот четврток, каде Собранието се претвори во ринг, телевизијата Алсат-М објави видео од носењето на претепатниот пратеник Зијадин Села. Имено, откако го собориле со удари, четири…

Необјавени снимки од случувањата при интервенцијата на полицијата во Собранието

На новото видео кое што се појави на социјалните мрежи може да се видат моментите кога полицијата интервенира и го прази македонското Собрание, откако беа нападнити пратениците на парламентарното мнозинство.…

Централен одбор на СДСМ | Едногласно беа поздравени чекорите на Зоран Заев

Централниот одбор на СДСМ вечерва едногласно ги поздрави достоинственоста, храброста и мудроста на чекорите и политиките на претседателот на СДСМ, Зоран Заев, на раководството на партијата и на пратеничката група…

ВИДЕО: Деца влетаа во кадар, додека таткото во живо се јавуваше за Би-Би-Си

Би-Би-Си радио објави симпатично видео, во кое политичкиот аналитичар Роберт Кели се јавуваше во живо за Би-Би-Си од својата домашна канцеларија, кога влезе и неговата четиригодишна ќерка. Таа танцувајќи влезе…

(ВИДЕО) Во Белград уништена бомба од 500 кг од Втората светска војна

Припадници на српската деминерска единица денеска изведоа контролирана експлозија на бомба заостаната од Втората светска војна, тешка 500 килограми. Бомбата беше откриена на длабочина од 10 метри за време на…

Во вестите на Сител – “Никола Груевски ја прифати платформата на ДУИ”

Уредничката на вестите во неделата на телевизијата Сител, Ивона Талевска, во цетралниот дневник, неколку часа пред полноќ кога стана јасно дека ДУИ не одлучи да коалицира со ВМРО-ДПМНЕ и дека…

Политика | ВИДЕО: Филип Петровски нервозно го турна микрофонот на прашањето за двојазичноста

Од видеото на НОВА погледнете како реагираше Филип Петровски на прашањето за двојазичноста при влегување во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ вечерва. https://www.facebook.com/NovatvWeb/videos/802963733187691/