(Видео) Битката за титула пак е отворена: Сити 11. пат по ред го преслуша Арсенал!

Битката за титулата во Премиер лигата повторно е отворена! Манчестер Сити го доби заостанатото дерби со Арсенал (3-1) и така се израмни на врвот на табелата со лондонскиот премиерлигаш по…

(Фото) Фондацијата Заев – едно општество за сите, заедно со компаниите “Мамас” и “Тотал инженеринг”, испратија 22 тони храна, како хуманитарна помош за турскиот народ

Фејсбук статус на Зоран Заев Денес преку Фондацијата Заев - едно општество за сите, заедно со компаниите “Мамас” и “Тотал инженеринг”, испративме 22 тони разновидна конзервирана храна, како хуманитарна помош…

(Фото) Премиерот Ковачевски и амбасадорката на САД закроија лозје во кавадаречко

Амабсадорката на САД во Северна Македонија, Анџела Агелер, во Кавадарци учествуваше на манифeстацијата за закројување на виновите насади во чест на празникот Свети Трифун. Во присуство на премиерот Димитар Ковачевски,…

(Видео) Замина првиот контингент хуманитарна помош од македонскиот Црвен крст за Турција

За погодените од земјотресите да се донира достоинствено, нова облека, нова постелнина, храна со декларации, порачуваат од македонскиот Црвен крст од каде денеска испратија прв контингетн хуманитарна помош кон Турција.…

(Видео) Испиша историја, Ријана е првата бремена пејачка која настапувала на полувремето на Супербол

Ријана имаше одличен настап, прв после седум години, за време на полувремето од финалниот натпревар Супербол на Националната фудбалска лига (НФЛ). Таа ги испеа сите нејзини поголеми музички хитови кои ѝ…

На 9 февруари 2023г., АД ЕСМ произведе 21.611MWh електрична енергија, што е најголемо дневно производство во последните 10 години

На 9 февруари 2023г., АД ЕСМ произведе 21.611MWh електрична енергија, што е најголемо дневно производство во последните 10 години, соопшти генералниот директор на АД ЕСМ, м-р Васко Ковачевски на заедничката…

Претседателот Пендаровски објави фото од припадниците на АРМ кои заедно со турски тимови го спасија малиот Сулејман

Ова се припадниците на нашата Армија кои заедно со турските тимови го спасија малиот Сулејман од рушевините по силните земјотреси во Турција. Честитки! #солидарност#Турција https://www.facebook.com/SPendarovski/posts/pfbid0tMFxi2kykGwpV5UbodDjpQyzEwgyuauQsBR3kM9jzMdR4iJ7hkJ78y4zNPdDK8Hzl?cft[0]=AZXVXdS7Lq05Ro80g2VZnP_P_HWogsnl2VEocfsw2GBSMVFE7y6FUAtqgK82pYNLi2XCcDSsTeI8iviqgYgCzky5RNf--775WeZzbFSVRsn5F1_ZfIJSUGaJjTuGbI9R_bskUdWnVH3UMI_SYD-WN--KqC_b9_RBJDxnmyOmX1QzIOEyfakGfQ_9SCmicM3ccPg&tn=%2CO%2CP-R

(Галерија) Возилата на БРАКО за одржување хигиена во урбани средини се претставуваат на саем во Калифорнија

Возилата на БРАКО на саем во Калифорнија Возилата на БРАКО за одржување хигиена во урбани средини се претставуваат на саем во Калифорнија во рамките на Конференцијата за градски управи, која…

ГАЛЕРИЈА: Министерството за одбрана и Армијата испратија шлепер со хуманитарна помош кон Турција

Согласно Владината одлука за хуманитарна помош во материјални средства за Република Турција, Министерството за одбрана и Армијата денеска испратија шлепер со хуманитарна помош која се состои од 5.000 ќебиња и…

Претседателот Пендаровски со сопругата и синот денеска донираа за настраданите во земјотресот во Турција и Сирија

Денеска дониравме храна, средства за хигиена и облека за настраданите лица од земјотресите во #Турција и #Сирија. Во овие тешки денови, хуманоста и солидарноста што ја покажаа нашите граѓани е…

Таа е веќе хит на Тик Ток – дали ќе биде и евровизиска победничка?! (Видео)

Норвешка е една од оние земји во Европа каде музичкиот фестивал Евровизија се сфаќа прилично сериозно. Во саботата се одржа финалната вечер на националниот избор „Мелоди Гран При“, а победата…

(ВИДЕО) Војниците на АРМ помогнаа во спасувањето на 5 годишно дете од урнатините во Кахраманмараш

https://youtu.be/2WRb6Ik-6wY Убавата вест ја сподели Министерката за одбрана на својот фејсбук профил - "Армијата помогна во успешната акција да се спаси 5 годишно дете од урнатините во Кахраманмараш. Нашиот армиски…

DW Македонски – Тимот за спасување на АРМ започна со спасувачки операции во погодените подрачја во Турција

Тимот за спасување на АРМ започна со спасувачки операции во погодените подрачја во Турција. Тим од 24 припадници на специјалните сили и двајца инструктори за кучињата-трагачи се во Карахкамраш каде…

(Видео) Соборен рекордот на Џабар: Леброн нов „крал“ на стрелците во историјата на НБА

Леброн Џејмс и официјално стана најдобриот стрелец во историјата на НБА! Тој постигна 38 поени во поразот на Лос Анџелес Лејкерс од Оклахома Сити Тандер со 133-130. Во својата дваесетта…

АД ЕСМ НА ПОЧЕТОКОТ НА ГОДИНАТА ПРОИЗВЕДЕ 40% ПОВЕЌЕ ЕЛЕКТРИЧНА ЕНЕРГИЈА СПОРЕДЕНО СО ИСТИОТ ПЕРИОД ЛАНИ

АД ЕСМ НА ПОЧЕТОКОТ НА ГОДИНАТА ПРОИЗВЕДЕ 40% ПОВЕЌЕ ЕЛЕКТРИЧНА ЕНЕРГИЈА СПОРЕДЕНО СО ИСТИОТ ПЕРИОД ЛАНИ Во периодот од 1 јануари до 7 февруари 2023г. АД ЕСМ преку капацитетите со…

(Видео) Теа Таировиќ покажа премногу, а фановите презадоволни! Секси настап со мешање и поглед на гаќичките

Моментално една од најпопуларните пејачки Теа Таировиќ е позната како личност која создава одлична атмосфера, a за нејзините танцови потези на големо се зборува. Имено, Теа неодамна на настап се…

(Видео) Скандал на фестивалот Сан Ремо, пејачот ја демолира сцената среде настап

Познатиот италијански пејач Рикардо Фабричони, познат како Бланко, направи скандал на сцената на првата вечер на фестивалот. Во текот на својот настап се појавиле технички проблеми, па во еден момент…

Значително намалување на цените на горивата – Ова се новите цени од полноќ

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,16% во однос…

Спасовски ги награди полицајците кои го обезбедуваа гробот на Гоце Делчев со 10 отсто на платата за добро завршената работа

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски соопшти дека полицајците кои го обезбедуваа гробот на Гоце Делчев и околината на црквата Свети Спас во Скопје во саботата, ќе бидат наградени со…

Бојан Миовски се најде во тимот на колото и е играч на колото во Шкотска

Македонскиот фудбалер Бојан Миовски имаше феноменален настап за Абердин под водство на новиот тренер и постигна два гола во триумфот над Мадервел (3-1) и тоа му донесе признанија. Репрезентативецот се…

Историска одлука на Владата, жените земјоделки добиваат платено отсуство за мајчинство

На денешната седница, Владата донесе историска одлука со која се усвои Предлог Програма за обезбедување на социјална сигурност за жените кои вршат земјоделска дејност. Со оваа програма, за прв пат се…

Владата ги утврди измените на Законот за игрите на среќа: Објектите мора да бидат 500 метри подалеку од училиштата

Со Предлог-законот се зголемуваат и надоместоците за издавање лиценци за игри на среќа Владата на денешната седница го утврди Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за игрите на среќа…

(ВИДЕО) Како војната за Украина се води на македонската твитер-сцена каде што „дрмаат“ пет проруски профили

„Преспа институт“ во периодот од 1 јануари до 31 декември 2022 година истражувал твитови на топ 300 македонски корисници. Преку нивните реобјави и интеракции се стигнало до бројка од 10…

Одржана вонредна седница, Македонија испраќа помош, спасувачки тимови и армиски специјалци во Турција

Владата на Република Северна Македонија попладнево одржа вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Република Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата со големи човечки загуби, повредени граѓани,…

Ефтов …МАКЕДОНСКОТО И БУГАРСКОТО ВМРО ГО ПОДГРЕВААТ КОНФЛИКТОТ ПОМЕЃУ МАКЕДОНИЈА И БУГАРИЈА…

Ефтов ...МАКЕДОНСКОТО И БУГАРСКОТО ВМРО ГО ПОДГРЕВААТ КОНФЛИКТОТ ПОМЕЃУ МАКЕДОНИЈА И БУГАРИЈА... https://www.facebook.com/makstar2017new/posts/pfbid06vEbDtKGr56aMqt7CFg1euUrbKqMQhmRUZu16iiz95XAh9yE5WHstFSqRPhAsXMHl?cft[0]=AZXRNl5lDg0hbWZnPTvaETF8yFq4MCdrQIIf2rMaY6Y_NCjekna3jwYgu1hZJntNQiNx4Nj_xTyjke96ejVFPBA0j7bN21LTkUHBra_4wXtTIhnLj0zZPO5McctfMm-Kn9yvwV89kS9Yfp30YDraXPsDGX4qt9CRUfVbdgUxU4Zm2xWK4l1V-TvRwi_yxPbF1bs&tn=%2CO%2CP-R

(Фотогалерија) Со промотивно ноќно скијање успешно започна новата скијачка сезона во Ски – центарот Нижеполе

Фотогалерија од почетокот на ски сезоната на Нижеполе Со промотивно ноќно скијање успешно започна новата скијачка сезона во Ски - центарот Нижеполе. Поминавме период на упорна работа за да создадеме…

Ефтов …СИТЕ ПРОЦЕСИ ГИ РЕШАВА СДСМ, ДПМНЕ КОГА Е НА ВЛАСТ СО ПОЛН БУЏЕТ ГО ПРАВИ ТОА ШТО НАЈДОБРО ГО ЗНАЕ, ДА ГИ ТРОШИ БУЏЕТСКИТЕ ПАРИ…

Ефтов ...СИТЕ ПРОЦЕСИ ГИ РЕШАВА СДСМ, ДПМНЕ КОГА Е НА ВЛАСТ СО ПОЛН БУЏЕТ ГО ПРАВИ ТОА ШТО НАЈДОБРО ГО ЗНАЕ, ДА ГИ ТРОШИ БУЏЕТСКИТЕ ПАРИ... https://www.facebook.com/makstar2017new/posts/pfbid0z2XQgu5yakY2SG5CHf4AhyBLfKuAZtQENLWZkE25MPsg7zXTc282vsAtnPVWRCcul?cft[0]=AZUkfSeLtpds1iFzzFQXmmqHgCvmtKwZingtEXg9TZddgXQIisnAETmjJtVvLMBr3NQQvc4S3wWXg6682kfKzZ1aKSiUoM9HU_eX6vKYhZaiRj7geigYqLDp9OsgvFdZbYeM4shBJ9033ya8mmKNZF1rh-skca97mMYupYgc6YaXqQdPlwKuVobHXLmvZ1Ej8PE&tn=%2CO%2CP-R

Хип-хоп и севдалинка: Амира Медуњанин сними дует со „Хелем Нејсе“

Сараевскиот колектив „Хелем Нејсе“ направи нов чекор напред во својата музичка работа. Со објавувањето на новиот сингл „Ружа“ носат уникатен спој на хип-хоп музика и севдалинка, а за песната придонесе…

Ефтов …СЕКОЈА ДРЖАВА СЕ ГРАДИ ОКОЛУ НЕКОЈ МИТ, НИЕ ОДБРАВМЕ ТОЈ МИТ ДА БИДЕ МИТОТ ЗА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ…

Ефтов ...СЕКОЈА ДРЖАВА СЕ ГРАДИ ОКОЛУ НЕКОЈ МИТ, НИЕ ОДБРАВМЕ ТОЈ МИТ ДА БИДЕ МИТОТ ЗА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ... https://www.facebook.com/makstar2017new/posts/pfbid02pQMJGc6bR8JgdtYrFNFThknQjdJxhVMZpCRD9b8nX7CTuwWJauQjGkVFvCAEEN6wl?cft[0]=AZW_RwMD4YfY1fIBXPRcx8yDMrUb5jEZoUVQLD15ktVfUda7GIIAW38bdhhf4oZj9X13NMGlUemiyYvuHZvPprCuEgQLRyudEotdzQ7BEMXUUpQZuntGBTv25w1GYhcdhIrUZ8ZK6IQ6mQHWyd_ynjHWqXjdRSK62Q9UgEkTZ3QZ_fxrJNW5ucgtudbVzsJSeD4&tn=%2CO%2CP-R

Премиерот и Претседателот најостро го осудија каменувањето на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград

"Каменувањето на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград е чин на вандализам кој најостро го осудувам. Ваквите активности не соодветсвуваат на договорената политика за унапредување на добрососедските односи, взаемното…

Брако почна со производство на медицински паравани со нов дизајн

БРАКО почна да произведува медицински паравани со целосно нов дизајн.  Параваните се изработени за потреби на партнерите на БРАКО од индустријата за медицинска опрема „Станува збор за испорака на повеќе од 200 медицински…

Новинари и граѓани со честитки и пофалби до македонската полиција: Безбедноста на највисоко ниво, достоинството сочувано!

Бројни честитки и пофалби до МВР и македонската полиција на социјалните мрежи од страна на новинари и граѓани за вчерашното одбележување на 151 година од раѓањето на македонскиот револуционер Гоце…

Во јануари за скоро 30% e зголемено домашното производство на електрична енергија во споредба со истиот месец од минатата година

Во јануари за скоро 30% e зголемено домашното производство на електрична енергија во споредба со истиот месец од минатата година. Ако во минатото било вообичаено да се увезува електрична енергија…

МВР најостро ги демантира лагите изнесени на порталот Макпрес дека за безбедноста во сабота ќе се грижат и бугарски полицајци

Демант: Македонската полиција гарантира безбедно чествување на 4 февруари, класична лага е дека ќе доаѓале бугарски полицајци Министерството за внатрешни работи најостро ги демантира лагите изнесени на порталот Макпрес дека…

До 12 февруари 2024 година регистарските таблички со ознака „MK“ мора да се заменат со „NMK“

Министерството за внатрешни работи ги информира граѓаните и правните субјекти, односно сопствениците на возила, на обврската дека заклучно со 12.02.2024 мора да извршат промена на регистарските таблички со ознаката “МК“…

Како звучи “Бисер Балкански„ во изведба на Велевска, Миле Кузмановски и Наум Петревски (Видео)

Единствениот естраден магазин “Бекстејџ„ го прослави својот 15-ти роденден.На прославата присуствуваа голем дел од јавниот живот, еминентни ликови од домашниот шоу бизнис.На истиот роденден беа доделени награди,признанија, но и се…

„Bella“ е феномен: Песната на Пајак и Лара надмина десет милиони прегледи на YouTube (Видео)

На минатогодишното издание на Фестивалот на забавни мелодии „Макфест“, младите и атрактивни Христијан Настески-Пајак и Лара Иванова на сцената ја претставија нивната најнова дуетска песна „Bella“, која што верувале или…

АД ЕСМ ПОСТИГНА НАЈВИСОКО ДНЕВНО ПРОИЗВОДСТВО ВО ПОСЛЕДНИТЕ 10 ГОДИНИ

АД ЕСМ ПОСТИГНА НАЈВИСОКО ДНЕВНО ПРОИЗВОДСТВО ВО ПОСЛЕДНИТЕ 10 ГОДИНИ АД ЕСМ на 29.01.2023 преку капацитетите со кои располага произведе 21.229 MWh електрична енергија, што претставува највисоко дневно производство во…

(ФОТО И ВИДЕО) Денеска е секс-симбол, но како изгледаше некогаш Теа Таировиќ

Теа Таировиќ уште кога била во средно училиште се пријавила за настап на „Ѕвездите на Гранд“, но тогаш не се прославила. Иако таа секако привлекла внимание со својот атрактивен изглед,…

Според обложувалниците, Украина е прва за победа на Евровизија

Обложувалниците на украинската песната „Heart of Steel“ и даваат дури 16 проценти шанси за победа. Во текот на февруари повеќето европски земји ќе избираат свои претставници за Евровизија. Досега само…

(ФОТО) Сите се свртеа кон пејачката – Северина сподели хит фотографија!

Северина пред десет години прошета низ центарот на Дубровник во тесен фустан од тантела, кога ги остави без зборови минувачите, но и калуѓерките. Сите собрани, вклучително и претставници на црквата,…

(Видео) Ефтов …КОСОВО И СРБИЈА СЕ ПРИЗНАА НА СРЕДБАТА КАЈ ТРАМП КОГА ПОТПИШАА ДЕКА ГИ ПРЕФРЛААТ АМБАСАДИТЕ ОД ТЕЛ АВИВ ВО ЕРУСАЛИМ

Ефтов ...КОСОВО И СРБИЈА СЕ ПРИЗНАА НА СРЕДБАТА КАЈ ТРАМП КОГА ПОТПИШАА ДЕКА ГИ ПРЕФРЛААТ АМБАСАДИТЕ ОД ТЕЛ АВИВ ВО ЕРУСАЛИМ БИДЕЈЌИ НЕ МОЖЕ ЕДНА ДРЖАВА ДА ИМА 2 АМБАСАДИ…

(Видео) Џорџ Атанасовски тврди дека бил 20 години пред сите и предвидува „Обединето македонско кралство“…

Џорџ Атанасовски тврди дека бил 20 години пред сите и предвидува „Обединето македонско кралство“.Јанко му се смее, бара да му каже кои бројки ќе паднеле на лото, за да се…

(Видео) Џорџ Атанасовски, поранешен кандидат за претседател: На Македонија не и треба претседател, туку крал!!!

Џорџ Атанасовски, поранешен кандидат за претседател: На Македонија не и треба претседател, туку крал!!! „Македонците се заостанати“, затоа што не сакале крал?!? https://www.facebook.com/makstar2017new/videos/1338330830336911/

Ковачевски на средба со вонпарламентарните коалициски партнери

Премиерот Димитар Ковачевски информираше дека одржал работна вечера со претседателите и други високи претставници на вонпарламентарните партии, кои се дел од коалицијата предводена од СДСМ. Ковачевски информираше дека одржал работна вечера…

Произведени 17.187 MWh електрична енергија, домаќинствата и дополнителните снабдувања се целосно задоволени со електрична енергија од капацитетите на ЕСМ

АД ЕСМ на 25.01.2023 година произведе 17.187 MWh електрична енергија, со што целосно со сопствена произведена енергија ги задоволи потребите на домаќинствата и малите потрошувачи, како и потребите за дополнителни…

ВИДЕО: Премиерот на Апасиев му читаше дефиниција за параноја

Премиерот Димитар Ковачевски одговарајќи на прашање од пратеникот Димитар Апасиев му цитираше дефиниција од „Википедија“ за тоа што е паранонија. https://youtu.be/D_4uIxw_Lg8 Апасиев пак му возврати со цитат од антички филозоф…

Култните „Забрањено пушење“ имаат нова песна со спот (Видео)

По спотови за песните „Корона хит позитиван“ и „Екрем“ од двојниот албум „Карамба!“, кои легендарните „Забрањено Пушење“ ги објави минатата пролет, снимен е и видео запис за песната „Испод радара“.…

Пендаровски не се плаши од атентат, слободно се шета низ Гевгелија

Претседателот Стево Пендаровски на социјалните мрежи објави фотографии како слободно се шета и се поздравува со граѓани низ Гевгелија, каде што денеска претходно посети неколку организации и здруженија. „Пријатни средби…

(Видео) Адам Лабунски доби голем бакшиш оти му ја погоди песната на натпреварувач во „Задруга“

Македонскиот пејач Адам Лабунски, кој веќе неколку месеци се натпреварува во „Задруга“, пееше и ги забавуваше учесниците во шоуто и си заработи голем бакшиш. Додека останатите станари се коцкаа, бидејќи…

ХИТ ВО НАЈАВА: Антониа и Пајак со новото музичко парче го воодушевија регионот

После милионските прегледи и големиот бум во земјава и регионот со „Bella“, младата трап ѕвезда Пајак промовираше нов дует. Овој пат со Антониа Гиговска, а со наслов „Хабиби“. Текстот и…

(Видео сторија) Како е да се биде припадничка на елитните полициски и армиски единици

„360 степени“ доби пристап до дел од редовните обуки на единиците „Тигар“ и ЕБР во рамките на МВР и Ренџерскиот баталјон во рамките на АРСМ и ги постави прашањата –…

ВИДЕО: Арсенал ита кон титулата, во 90 минута го урна Манчестер јунајтед на „Емирати“

Фудбалерите на Арсенал го совладаа Манчестер јунајтед со 3:2 (1:1) во натпреварот од 20 коло на англиската Премиер лига за чекор поблиску до титулата која во овој клуб ја чекаат…

Старото училиште „Димитар Влахов” во село Љубојно, станува Центар за промоција на македонскиот јазик

"Особено сум горд што старото училиште „Димитар Влахов" во село Љубојно, кое го посетив денес, станува Центар за промоција на македонскиот јазик. Ова вековно огниште на употребата на македонскиот јазик,…

Вести од Штип: Бизнисмените вознемирени од странска инвестиција, бараат да се стопира, за да не мора да ги покачуваат платите!

Вести од Штип: Бизнисмените вознемирени од странска инвестиција, бараат да се стопира, за да не мора да ги покачуваат платите! https://www.facebook.com/makstar2017new/videos/487732626887130/

АД ЕСМ на 12.01.2023 година произведe 19.774 MWh, продаде и 330 MWh вишок електрична енергија

Ставени се во функција сите државни капацитети за производство на електрична енергија, што се случува првпат после 70 години истовремено да работат сите електрани на АД ЕСМ со максимален капацитет…

(Видео) Ако сопругот и швалерот не ми даваат пари, мора да се задолжам – советничка го брани Муцунски

Ако јас како мајка, како домаќинка, сопругот не ми дава пари, швалерот не ми дава пари, па мора да се задолжам… Со овие зборови советничка од општина Аеродром од редовите…

(ВИДЕО) Обвинителството и полицијата открија како осомничената група примала мито на граничниот премин “Табановце”

https://youtu.be/9uXauk8NaYc Кривична пријава против 12 лица за „злосторничко здружување“, „примање поткуп“ и „злоупотреба на службената положба и овластување“ На 26.12.2022 од страна на Одделот за сузбивање на организиран и сериозен…

За прв пат во историјата, божиќното послание на Вселенскиот патријарх објавено и на македонски јазик

Вселенскиот патријарх Вартоломеј, денеска го објави Божиќното послание и, за прв пат во историјата, тоа беше објавено и на македонски јазик. Патријархот на македонски јазик им го честиташе и Божиќ…

Најпожелната жена на светот ги покажа бујните гради и целосно го залуде светот

​Актерката Моника Белучи (58) важи за една од најубавите жени во светот.  Убавата актерка се фотографираше на прагот на седмата деценија за насловната страница на магазинот „Мадам“ во многу смела…

Марија Шерифовиќ по долга пауза денес ги изненади своите бројни обожававатели од со нова песна и музички спот

Марија Шерифовиќ, српската пејачка која се прослави со победата на Евровизија 2007 година, по долга пауза денес ги изненади своите бројни обожававатели од со нова песна и музички спот. Насловот…