(Видео) Соборен рекордот на Џабар: Леброн нов „крал“ на стрелците во историјата на НБА

Леброн Џејмс и официјално стана најдобриот стрелец во историјата на НБА! Тој постигна 38 поени во поразот на Лос Анџелес Лејкерс од Оклахома Сити Тандер со 133-130. Во својата дваесетта сезона во НБА, „кралот“ со шут на 10,9 секунди до крајот на третата четвртина го постави новиот рекорд, надминувајќи го Карим Абдул-Џабар со 38.387 поени.

По ударот, Леброн ги крена двете раце нагоре, погледна кон небото, а фотографите го опколија додека од трибините се слушаше „МВП, МВП, МВП…“

Натпреварот накратко беше прекинат поради церемонијата, а беше објавено и видео со важни моменти од кариерата на Леброн.

Потоа Карим Абдул-Џабар му ја предаде топката на Џејмс, двајцата позираа пред Леброн да го земе микрофонот:

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s